Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-27002

BIGymnasiebetyg 16,43 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2
BIIKompletterade betyg 15,40 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
600
136 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
72
Sökande per plats
7,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,3516,43−1,92
Högskoleprov (HP)0,850,55−0,30
Betyg (BII)16,3515,4−0,95
Antagna totalt8080Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,11). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 10.

Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,35). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 10.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram (senaste 10 av 12 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,35 → 16,43 (−1,92)0,85 → 0,55 (−0,30)
HT 202515,57 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 202416,41 → 13,16 (−3,25)0,60 → alla behöriga antogs
HT 202316,42 → 14,23 (−2,19)0,55 → 0,20 (−0,35)
HT 202216,81 → 13,75 (−3,06)0,65 → 0,30 (−0,35)
HT 202117,06 → 14,95 (−2,11)0,60 → 0,25 (−0,35)
HT 202016,71 → 12,91 (−3,80)0,20 → alla behöriga antogs
HT 201916,45 → alla behöriga antogs0,65 → alla behöriga antogs
HT 201817,20 → alla behöriga antogs0,80 → alla behöriga antogs
HT 201717,52 → 15,79 (−1,73)0,90 → 0,50 (−0,40)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,35) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Medier, kommunikation och PR, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Örebro universitet Örebro 16,930,7512,1728
Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här 16,430,557,5600

Om programmet

Kandidatprogrammet Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap ger dig kunskap om hur kultur och medier fungerar och används i samhället. Här får du studera estetiska uttryck och mediekulturer i relation till teknik, historia och samtidens sociala och politiska frågor. Samtidigt får du praktiska färdigheter i projektledning, digitala medier och kulturellt entreprenörskap.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-27002

GU-27002 · nationell antagning

600 sökande, 136 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 2,5 2 3
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,35 48 16,43 47 63
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,35 4 15,4 4 10
HP Högskoleprovet 0,85 27 0,55 27 21
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram

Vad krävdes för att komma in på Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,43, HP 0,55 och BII 15,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 600 personer, varav 136 i första hand. 80 antogs, alltså 7,5 sökande per antagen.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(470)
  • Män22 %(130)
  • 24 år eller yngre80 %477
  • 25–34 år18 %107
  • 35 år eller äldre3 %16
  • Antagna kvinnor85 %(68)
  • Antagna män15 %(12)

Anmälningskod GU-27002. Källa: UHR.