Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · ORU-19603

BIGymnasiebetyg 16,93 av max 22,5 −0,31 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,05 av max 22,5 −1,91 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
728
117 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
145
Sökande per plats
12,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,516,93−0,57
Högskoleprov (HP)0,750,75Oförändrad
Betyg (BII)17,3116,05−1,26
Antagna totalt10060−40

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 13 terminer och legat kvar i 1 (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 13 terminer, minst 0,50 under i 5 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 13 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 13 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Medier, kommunikation och PR (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,50 → 16,93 (−0,57)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202517,71 → 17,24 (−0,47)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202417,76 → 17,54 (−0,22)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202318,30 → 17,77 (−0,53)0,75 → 0,80 (+0,05)
HT 202218,00 → 17,24 (−0,76)0,75 → 0,75 (±0)
HT 202118,54 → 18,54 (±0)0,80 → 0,80 (±0)
HT 202018,28 → 18,18 (−0,10)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201918,14 → 17,75 (−0,39)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201818,30 → 18,00 (−0,30)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 201717,95 → 17,46 (−0,49)0,95 → 0,90 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,50) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Medier, kommunikation och PR, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här 16,930,7512,1728
Göteborgs universitet Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram · Göteborg 16,430,557,5600

Om programmet

På programmet Medier, kommunikation och PR läser du kurser i medie- och kommunikationsvetenskap och strategisk kommunikation. Genom självständiga arbeten och valbara programkurser tillägnar du dig kunskap om medier och medielandskapet, organisationers kommunikation, kriskommunikation, marknadskommunikation, kampanjplanering, PR och opinionsbildning samt språklig och visuell kommunikation.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister 46 000 kr35–62 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Örebro universitet

Alla program vid Örebro universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod ORU-19603

ORU-19603 · nationell antagning

728 sökande, 117 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,5 58 16,93 34 101
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,31 7 16,05 5 35
HP Högskoleprovet 0,75 34 0,75 20 65
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 13

Vanliga frågor om Medier, kommunikation och PR

Vad krävdes för att komma in på Medier, kommunikation och PR vid Örebro universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,93, HP 0,75 och BII 16,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Medier, kommunikation och PR vid Örebro universitet?

HT 2026 sökte 728 personer, varav 117 i första hand. 60 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Medier, kommunikation och PR vid Örebro universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,93 HT 2026 mot 17,24 HT 2025. Sökande: 728 mot 964.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Medier, kommunikation och PR mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor83 %(601)
  • Män17 %(127)
  • 24 år eller yngre83 %607
  • 25–34 år15 %107
  • 35 år eller äldre2 %14
  • Antagna kvinnor83 %(50)
  • Antagna män17 %(10)

Anmälningskod ORU-19603. Källa: UHR.