Filmprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-19601
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 371
- 78 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 36
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,24 | 12,27 | −2,97 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,05 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 100 | 65 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,24 → 12,27 (−2,97) | – |
| HT 2025 | 13,39 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 14,39 → 11,83 (−2,56) | 0,05 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,89 → 15,57 (−0,32) | 0,30 → 0,15 (−0,15) |
| HT 2020 | 14,33 → 12,48 (−1,85) | – |
| HT 2019 | 13,99 → 11,88 (−2,11) | – |
| HT 2018 | 13,08 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 14,80 → 12,67 (−2,13) | 0,60 → 0,15 (−0,45) |
| HT 2016 | 15,90 → 15,00 (−0,90) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2015 | 17,20 → 14,95 (−2,25) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,24) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 15,83 | 14,46 |
| HT 2011 | 17,40 | 15,17 |
| HT 2012 | 16,90 | 18,34 |
| HT 2013 | 17,50 | 16,36 |
| HT 2014 | 16,50 | 16,50 |
| HT 2015 | 14,95 | 13,20 |
| HT 2016 | 15,00 | 13,98 |
| HT 2017 | 12,67 | 13,19 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 11,88 | 11,55 |
| HT 2020 | 12,48 | 13,20 |
| HT 2021 | 15,57 | 14,34 |
| HT 2022 | 11,83 | 11,77 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,27 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,20 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,65 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,15 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,15 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 227 | 39 |
| HT 2009 | 252 | 40 |
| HT 2010 | 520 | 90 |
| HT 2011 | 482 | 125 |
| HT 2012 | 524 | 109 |
| HT 2013 | 808 | 138 |
| HT 2014 | 855 | 157 |
| HT 2015 | 761 | 143 |
| HT 2016 | 704 | 130 |
| HT 2017 | 576 | 101 |
| HT 2018 | 485 | 82 |
| HT 2019 | 394 | 104 |
| HT 2020 | 457 | 93 |
| HT 2021 | 505 | 95 |
| HT 2022 | 390 | 76 |
| HT 2023 | 353 | 70 |
| HT 2024 | 361 | 83 |
| HT 2025 | 364 | 76 |
| HT 2026 | 371 | 78 |
Om programmet
Filmprogrammet vid Örebro universitet erbjuder en unik kombination av vetenskapliga studier om film och rörlig bild samt praktiska kurser i filmproduktion. De vetenskapliga studierna och de praktiska kurserna belyser och stärker varandra. Filmvetenskap, ett brett humanistiskt ämne, fokuserar på sådant som filmhistoria, filmform, åskådarskap, medieteknologier, genus, samt politiska och filosofiska aspekter av film och rörlig bild.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Regissörer och producenter av film, teater m.m. | 47 700 kr38–72 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som producent och projektledare inom film och teater vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-19601
ORU-19601 · nationell antagning
371 sökande, 78 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,24 | 61 | 12,27 | 48 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,05 | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 33 | Alla antogs | 11 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 29 |
Vanliga frågor om Filmprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Filmprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,27, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Filmprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 371 personer, varav 78 i första hand. 65 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor50 %(186)
- Män50 %(185)
- 24 år eller yngre80 %298
- 25–34 år16 %61
- 35 år eller äldre3 %12
- Antagna kvinnor42 %(27)
- Antagna män58 %(38)
Anmälningskod ORU-19601. Källa: UHR.