Vad krävdes för att komma in på Medier, kommunikation och PR HT 2026?

BImedian 16,68 lägst–högst 16,43–16,93 −0,56 mot HT 2025
HPmedian 0,65 lägst–högst 0,55–0,75 −0,10 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 328
−4,3 % mot HT 2025
Antagna
140
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
9,5
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Medier, kommunikation och PR HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Örebro universitet Örebro 16,9316,050,7572812,1−0,31
Göteborgs universitet Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogram · Göteborg 16,4315,400,556007,5–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1214161820200820122016202020242026HT 2014: median BI 19,00, lägst 19,00, högst 19,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 18,15, lägst 17,50, högst 18,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 18,05, lägst 17,70, högst 18,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 16,63, lägst 15,79, högst 17,46 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 18,00, lägst 18,00, högst 18,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 17,75, lägst 17,75, högst 17,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 15,55, lägst 12,91, högst 18,18 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 16,74, lägst 14,95, högst 18,54 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 15,50, lägst 13,75, högst 17,24 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 16,00, lägst 14,23, högst 17,77 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 15,35, lägst 13,16, högst 17,54 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 17,24, lägst 17,24, högst 17,24 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 16,68, lägst 16,43, högst 16,93 (2 lärosäten med poänggräns)16,68

Vårtermin (VT)

1214161820200820122016202020242026VT 2011: median BI 13,90, lägst 13,90, högst 13,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2012: median BI 15,60, lägst 15,60, högst 15,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median BI 16,10, lägst 16,10, högst 16,10 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median BI 16,64, lägst 16,64, högst 16,64 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median BI 16,90, lägst 16,90, högst 16,90 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median BI 15,40, lägst 15,40, högst 15,40 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median BI 14,00, lägst 14,00, högst 14,00 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median BI 15,41, lägst 15,41, högst 15,41 (1 lärosäten med poänggräns)15,41
Visa som tabell
Medier, kommunikation och PR: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
202616,4316,6816,93–––
202517,2417,2417,24–––
202413,1615,3517,54–––
202314,2316,0017,77–––
202213,7515,5017,24–––
202114,9516,7418,5415,4115,4115,41
202012,9115,5518,18–––
201917,7517,7517,75–––
201818,0018,0018,0014,0014,0014,00
201715,7916,6317,4615,4015,4015,40
201617,7018,0518,4016,9016,9016,90
201517,5018,1518,8016,6416,6416,64
201419,0019,0019,0016,1016,1016,10
2012–––15,6015,6015,60
2011–––13,9013,9013,90
2010––––––
2008––––––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,20,40,60,81,0200820122016202020242026HT 2014: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,90, lägst 0,80, högst 1,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,90, lägst 0,90, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,70, lägst 0,50, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,53, lägst 0,25, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,53, lägst 0,30, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,50, lägst 0,20, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,65, lägst 0,55, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)0,65

Vårtermin (VT)

0,20,40,60,81,0200820122016202020242026VT 2012: median HP 0,50, lägst 0,50, högst 0,50 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2014: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2015: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2016: median HP 0,85, lägst 0,85, högst 0,85 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2017: median HP 0,60, lägst 0,60, högst 0,60 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2018: median HP 0,45, lägst 0,45, högst 0,45 (1 lärosäten med poänggräns)VT 2021: median HP 0,35, lägst 0,35, högst 0,35 (1 lärosäten med poänggräns)0,35
Visa som tabell
Medier, kommunikation och PR: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högstVT lägstVT medianVT högst
20260,550,650,75–––
20250,750,750,75–––
20240,800,800,80–––
20230,200,500,80–––
20220,300,530,75–––
20210,250,530,800,350,350,35
20200,800,800,80–––
20190,800,800,80–––
20180,850,850,850,450,450,45
20170,500,700,900,600,600,60
20160,900,900,900,850,850,85
20150,800,901,000,750,750,75
20141,001,001,000,600,600,60
2012–––0,500,500,50
2011––––––
2010––––––
2008––––––

Lön och jobbchanser

Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister

Medianlön
46 000 kr/mån
Spann (10–90 %)
35 000 kr – 62 300 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Medier, kommunikation och PR?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Örebro universitet (Örebro): 16,93 i urvalsgruppen BI och 0,75 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Medier, kommunikation och PR?

HT 2026 var gränsen lägst vid Göteborgs universitet (Göteborg): 16,43 i BI och 0,55 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Medier, kommunikation och PR?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,55–0,75 beroende på lärosäte, med medianen 0,65. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Medier, kommunikation och PR HT 2026?

1 328 sökte programmet vid 2 lärosäten och 140 antogs, alltså ungefär 9,5 sökande per plats. 253 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Medier, kommunikation och PR ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,56 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −4,3 %.

Vad tjänar man efter Medier, kommunikation och PR?

Medianlönen för informatörer, kommunikatörer och pr-specialister var 46 000 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: juridik och samhälle

Visa alla