Software Engineering and Management kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-86001
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 150
- 333 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 259
- Sökande per plats
- 11,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,47 | 19,48 | −0,99 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,7 | 19,22 | −0,48 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 17,25 | 19,72 |
| HT 2018 | 16,35 | 19,11 |
| HT 2019 | 17,92 | 19,27 |
| HT 2020 | 17,65 | 18,04 |
| HT 2021 | 19,17 | 18,41 |
| HT 2022 | 19,84 | 18,47 |
| HT 2023 | 20,10 | 20,08 |
| HT 2024 | 19,70 | 19,32 |
| HT 2025 | 20,00 | 19,59 |
| HT 2026 | 19,48 | 19,22 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 637 | 193 |
| HT 2018 | 703 | 236 |
| HT 2019 | 748 | 277 |
| HT 2020 | 909 | 324 |
| HT 2021 | 1 160 | 412 |
| HT 2022 | 1 256 | 457 |
| HT 2023 | 1 496 | 521 |
| HT 2024 | 1 445 | 531 |
| HT 2025 | 1 396 | 473 |
| HT 2026 | 1 150 | 333 |
Om programmet
Undervisningsspråk är engelska för hela programmet. Utvecklare och förvaltare av mjukvara kommer att ha nyckelroller inom alla områden i samhället, från användande av AI inom kundservice eller ekonomisk rådgivning, till att utveckla självkörande bilar och skapa appar inom hälsovård och bioteknik. Våra forskare är världsledande på flera områden inom Software Engineering.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6 och Matematik 3b eller 3c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Software Engineering and Management masterprogramBI–HP–Sökande/plats9,0
- Masterprogrammet i Offentlig förvaltning, Organisering, management och samhälleBI–HP–Sökande/plats7,3
- Master Programme in Strategic Human Resource Management and Labour RelationsBI–HP–Sökande/plats12,9
- Ekonomie kandidatprogramBI19,90HP1,35Sökande/plats17,4
- Masterprogram i ManagementBI–HP–Sökande/plats16,5
- Filosofi, politik och ekonomi, kandidatprogramBI18,71HP1,30Sökande/plats23,4
- Masterprogram i Internationellt företagandeBI–HP–Sökande/plats10,8
- Medier, estetik och kulturellt entreprenörskap, kandidatprogramBI16,43HP0,55Sökande/plats7,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
GU-86002 · internationell antagning
1 590 sökande, 623 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,5 | 44 | – | – | 362 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,26 | 2 | – | – | 21 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 6 |
GU-86001 · nationell antagning
1 150 sökande, 333 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,47 | 53 | 19,48 | 54 | 191 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,7 | 11 | 19,22 | 11 | 87 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 34 | 1,15 | 34 | 131 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Software Engineering and Management kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Software Engineering and Management kandidatprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,48, HP 1,15 och BII 19,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Software Engineering and Management kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 1 150 personer, varav 333 i första hand. 100 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Software Engineering and Management kandidatprogram vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,48 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 1 150 mot 1 396.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor36 %(416)
- Män64 %(734)
- 24 år eller yngre75 %862
- 25–34 år20 %226
- 35 år eller äldre5 %62
- Antagna kvinnor34 %(34)
- Antagna män66 %(66)
Anmälningskod GU-86001. Källa: UHR.