Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-72003

BIGymnasiebetyg 16,78 av max 22,5 +0,05 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,65 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 15,81 av max 22,5 −1,01 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
516
67 i första hand
Antagna
60
urval 2
Reserver
81
Sökande per plats
8,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,9116,78−1,13
Högskoleprov (HP)0,800,65−0,15
Betyg (BII)16,0415,81−0,23
Antagna totalt8060−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,21). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Antropologprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,91 → 16,78 (−1,13)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202517,85 → 16,73 (−1,12)0,80 → 0,65 (−0,15)
HT 202416,82 → 15,21 (−1,61)0,55 → 0,25 (−0,30)
HT 202317,28 → 14,62 (−2,66)0,50 → alla behöriga antogs
HT 202217,35 → 16,40 (−0,95)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202117,81 → 16,60 (−1,21)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202016,50 → 13,80 (−2,70)0,35 → alla behöriga antogs
HT 201914,96 → alla behöriga antogs–

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,91) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Antropologprogrammet är en bred samhälls- och beteendevetenskaplig utbildning som ger dig analytiska verktyg och ett kritiskt förhållningssätt. Du får lära dig att analysera och förstå världen utifrån olika kulturella och sociala perspektiv och arbetar med teman som politisk organisation, makt, religion, ekonomi, mångfald, etnicitet, klass, släktskap, genus och sexualitet.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-72003

GU-72003 · nationell antagning

516 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 4 3,5 3 7
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,91 44 16,78 33 68
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,04 4 15,81 3 15
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 0,80 27 0,65 20 34
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Antropologprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Antropologprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,78, HP 0,65 och BII 15,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Antropologprogrammet vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 516 personer, varav 67 i första hand. 60 antogs, alltså 8,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Antropologprogrammet vid Göteborgs universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,78 HT 2026 mot 16,73 HT 2025. Sökande: 516 mot 640.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor77 %(399)
  • Män23 %(117)
  • 24 år eller yngre73 %377
  • 25–34 år21 %107
  • 35 år eller äldre6 %32
  • Antagna kvinnor78 %(47)
  • Antagna män22 %(13)

Anmälningskod GU-72003. Källa: UHR.