Kandidatprogrammet i globala studier
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-72002
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 922
- 103 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 179
- Sökande per plats
- 11,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,06 | 18,59 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,00 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,45 | 18,44 | −0,01 |
| Antagna totalt | 120 | 80 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,85). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 18 terminer och legat kvar i 2 (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 18 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,06 → 18,59 (−0,47) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,70 → 18,23 (−0,47) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2024 | 18,91 → 17,49 (−1,42) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2023 | 18,65 → 17,08 (−1,57) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2022 | 19,01 → 18,49 (−0,52) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,00 → 18,35 (−0,65) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2020 | 19,06 → 18,17 (−0,89) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2019 | 18,46 → 15,99 (−2,47) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2018 | 19,01 → 17,40 (−1,61) | 1,00 → 0,75 (−0,25) |
| HT 2017 | 19,27 → 17,78 (−1,49) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,06) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,83 | 19,83 |
| HT 2011 | 20,50 | 20,40 |
| HT 2012 | 20,40 | 20,05 |
| HT 2013 | 20,46 | 19,10 |
| HT 2014 | 19,80 | 20,00 |
| HT 2015 | 19,40 | 17,36 |
| HT 2016 | 19,55 | 18,10 |
| HT 2017 | 17,78 | 16,60 |
| HT 2018 | 17,40 | 16,57 |
| HT 2019 | 15,99 | 16,30 |
| HT 2020 | 18,17 | 15,70 |
| HT 2021 | 18,35 | 18,23 |
| HT 2022 | 18,49 | 16,34 |
| HT 2023 | 17,08 | 17,08 |
| HT 2024 | 17,49 | 18,24 |
| HT 2025 | 18,23 | 17,34 |
| HT 2026 | 18,59 | 18,44 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,05 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 335 | 122 |
| HT 2009 | 1 228 | 390 |
| HT 2010 | 1 278 | 372 |
| HT 2011 | 1 182 | 315 |
| HT 2012 | 1 144 | 253 |
| HT 2013 | 1 266 | 269 |
| HT 2014 | 1 341 | 267 |
| HT 2015 | 1 369 | 268 |
| HT 2016 | 1 222 | 238 |
| HT 2017 | 1 068 | 234 |
| HT 2018 | 998 | 199 |
| HT 2019 | 846 | 208 |
| HT 2020 | 1 071 | 226 |
| HT 2021 | 985 | 184 |
| HT 2022 | 757 | 118 |
| HT 2023 | 804 | 113 |
| HT 2024 | 867 | 106 |
| HT 2025 | 951 | 104 |
| HT 2026 | 922 | 103 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i globala studier är en utbildning som kombinerar olika perspektiv för att undersöka hur globaliseringen har förändrat villkoren för samhällets och människans utveckling. Som en röd tråd genom programmet går diskussionen om rättvisa och hållbarhet. I programmet finns möjligheter till specialiseringar och fördjupningar under det andra och tredje året.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-72002
GU-72002 · nationell antagning
922 sökande, 103 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,06 | 71 | 18,59 | 48 | 163 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,45 | 6 | 18,44 | 4 | 30 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 41 | 1,00 | 27 | 128 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogrammet i globala studier
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogrammet i globala studier vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,59, HP 1,00 och BII 18,44. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogrammet i globala studier vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 922 personer, varav 103 i första hand. 80 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogrammet i globala studier vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,59 HT 2026 mot 18,23 HT 2025. Sökande: 922 mot 951.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(687)
- Män25 %(235)
- 24 år eller yngre87 %802
- 25–34 år10 %94
- 35 år eller äldre3 %26
- Antagna kvinnor75 %(60)
- Antagna män25 %(20)
Anmälningskod GU-72002. Källa: UHR.