Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · GU-84047

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
255
51 i första hand
Antagna
61
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
4,2
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Högskoleprov (HP)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Betyg (BII)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Antagna totalt7761−16

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 14 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 14 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 15 terminer och legat kvar i 7 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 15 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202412,56 → alla behöriga antogs–
HT 202215,27 → alla behöriga antogs0,90 → alla behöriga antogs
HT 202116,09 → alla behöriga antogs1,00 → 1,00 (±0)
HT 202017,31 → 14,49 (−2,82)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 201916,06 → 14,90 (−1,16)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 201817,42 → 17,42 (±0)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 201718,45 → 18,47 (+0,02)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201617,60 → 17,40 (−0,20)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201518,90 → 18,20 (−0,70)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 201419,10 → 18,23 (−0,87)1,15 → 1,10 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2024 (BI 12,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram vid Göteborgs universitet är unikt genom sin integration av samhälls- och miljövetenskap. Utbildningen ger en miljökompetens som spänner över flera vetenskapliga områden, en gedigen specialistkunskap och en förmåga att arbeta i nätverk och projektgrupper. Genom att läsa tillsammans med naturvetare får du en bred förståelse för miljö- och hållbarhetsfrågorna samtidigt som du specialiserar dig i en av fem samhällsvetenskapliga profiler.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Naturkunskap 2 eller Fysik 1 och Kemi 1
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Miljö- och hälsoskyddsinspektörer 41 400 kr37–49 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Göteborgs universitet

Alla program vid Göteborgs universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod GU-84047

GU-84047 · nationell antagning

255 sökande, 51 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering Alla antogs 38 Alla antogs 26 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering Alla antogs 12 Alla antogs 12 0
HP Högskoleprovet Alla antogs 27 Alla antogs 23 0

Vanliga frågor om Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram

Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Samhällsvetenskapligt miljövetarprogram vid Göteborgs universitet?

HT 2026 sökte 255 personer, varav 51 i första hand. 61 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor77 %(196)
  • Män23 %(59)
  • 24 år eller yngre80 %203
  • 25–34 år16 %40
  • 35 år eller äldre5 %12
  • Antagna kvinnor85 %(52)
  • Antagna män15 %(9)

Anmälningskod GU-84047. Källa: UHR.