Handelshögskolans logistikprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-80039
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 498
- 179 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 371
- Sökande per plats
- 23
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,73 | 19,26 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,25 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,9 | 19,9 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 65 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,48). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 17 terminer, minst 0,50 under i 8 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 19 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 19 terminer, minst 0,10 under i 4 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,73 → 19,26 (−0,47) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,53 → 19,05 (−0,48) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2024 | 19,38 → 19,11 (−0,27) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,22 → 18,59 (−0,63) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,95 → 18,40 (−0,55) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,05 → 18,69 (−0,36) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,80 → 18,30 (−0,50) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,11 → 18,59 (−0,52) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,01 → 18,33 (−0,68) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2017 | 19,25 → 18,32 (−0,93) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,85 | 19,42 |
| HT 2011 | 19,55 | 19,65 |
| HT 2012 | 19,46 | 19,79 |
| HT 2013 | 20,00 | 19,90 |
| HT 2014 | 19,80 | 19,65 |
| HT 2015 | 19,35 | 19,19 |
| HT 2016 | 19,10 | 19,10 |
| HT 2017 | 18,32 | 19,20 |
| HT 2018 | 18,33 | 19,18 |
| HT 2019 | 18,59 | 18,08 |
| HT 2020 | 18,30 | 17,86 |
| HT 2021 | 18,69 | 18,95 |
| HT 2022 | 18,40 | 19,05 |
| HT 2023 | 18,59 | 18,54 |
| HT 2024 | 19,11 | 18,80 |
| HT 2025 | 19,05 | 18,91 |
| HT 2026 | 19,26 | 19,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,30 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,35 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,15 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 687 | 151 |
| HT 2009 | 981 | 181 |
| HT 2010 | 945 | 147 |
| HT 2011 | 944 | 171 |
| HT 2012 | 1 303 | 240 |
| HT 2013 | 1 218 | 204 |
| HT 2014 | 1 175 | 199 |
| HT 2015 | 1 152 | 193 |
| HT 2016 | 937 | 144 |
| HT 2017 | 1 006 | 160 |
| HT 2018 | 937 | 129 |
| HT 2019 | 822 | 116 |
| HT 2020 | 926 | 139 |
| HT 2021 | 1 085 | 167 |
| HT 2022 | 861 | 123 |
| HT 2023 | 778 | 107 |
| HT 2024 | 1 228 | 146 |
| HT 2025 | 1 347 | 191 |
| HT 2026 | 1 498 | 179 |
Om programmet
Logistik handlar om flöden av varor och tjänster, information och kapital. Oavsett om det gäller ett företag som producerar för en global marknad eller för ett närområde så krävs det logistik. Logistiken är väsentlig för ett företags sätt att fungera, dess ekonomi samt konkurrenskraft. Att ha bra logistik är ett sätt att skapa konkurrensfördelar. Att ständigt utveckla och förbättra ett företags flöden, både inom och mellan företag, har därför blivit allt viktigare.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Samhällsvetenskapligt miljövetarprogramBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,2
- Ekonomie kandidatprogramBI19,90HP1,35Sökande/plats17,4
- Europaprogrammet, FöretagsekonomiBI19,14HP1,30Sökande/plats35,5
- Kandidatprogrammet i Hållbar utveckling, samhällsförändring och klimatomställningBI13,88HP0,20Sökande/plats5,2
- Masterprogram i Logistik och transportBI–HP–Sökande/plats5,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-80039
GU-80039 · nationell antagning
1 498 sökande, 179 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,73 | 37 | 19,26 | 37 | 304 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,9 | 5 | 19,9 | 5 | 77 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 22 | 1,25 | 22 | 287 |
Vanliga frågor om Handelshögskolans logistikprogram
Vad krävdes för att komma in på Handelshögskolans logistikprogram vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,26, HP 1,25 och BII 19,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Handelshögskolans logistikprogram vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 1 498 personer, varav 179 i första hand. 65 antogs, alltså 23 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Handelshögskolans logistikprogram vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,26 HT 2026 mot 19,05 HT 2025. Sökande: 1 498 mot 1 347.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor44 %(658)
- Män56 %(840)
- 24 år eller yngre86 %1 285
- 25–34 år12 %175
- 35 år eller äldre3 %38
- Antagna kvinnor45 %(29)
- Antagna män55 %(36)
Anmälningskod GU-80039. Källa: UHR.