Landskapsarkitektprogrammet - Uppsala
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SLU-91114
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 390
- 97 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 18,72 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 90 | 75 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,92). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,00 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 16,15 → alla behöriga antogs | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2024 | 17,29 → 16,01 (−1,28) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,85 → 17,99 (−0,86) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,46 → 18,44 (−1,02) | 1,35 → 1,20 (−0,15) |
| HT 2021 | 19,32 → 18,41 (−0,91) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,48 → 18,78 (−0,70) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2019 | 18,96 → 18,39 (−0,57) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,43 → 18,50 (−0,93) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 19,03 → 18,07 (−0,96) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 18,07 | 19,35 |
| HT 2018 | 18,50 | 18,95 |
| HT 2019 | 18,39 | 18,75 |
| HT 2020 | 18,78 | 19,25 |
| HT 2021 | 18,41 | 19,33 |
| HT 2022 | 18,44 | 18,98 |
| HT 2023 | 17,99 | 19,35 |
| HT 2024 | 16,01 | 17,94 |
| HT 2025 | Alla antogs | 13,90 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 676 | 152 |
| HT 2018 | 610 | 155 |
| HT 2019 | 502 | 135 |
| HT 2020 | 666 | 128 |
| HT 2021 | 763 | 167 |
| HT 2022 | 641 | 127 |
| HT 2023 | 593 | 101 |
| HT 2024 | 492 | 86 |
| HT 2025 | 428 | 93 |
| HT 2026 | 390 | 97 |
Om programmet
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Naturkunskap 2\*, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. \*biologi 1 och kemi 1 och fysik 1a alternativt fysik 1b1 + 1b2 ersätter naturkunskap 2
- Examen
- Landskapsarkitektexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Landskapsarkitekter | 45 300 kr38–55 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Landskapsingenjörsprogrammet - AlnarpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Trädgårdsingenjörsprogrammet - designBI–HP–Sökande/plats5,3
- Landskapsingenjörsprogrammet - UppsalaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,0
- Trädgårdsingenjörsprogrammet – odlingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Landskapsarkitektprogrammet, AlnarpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Civilingenjör i bioresurssystemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SLU-91114
SLU-91114 · nationell antagning
390 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16 | 42 | Alla antogs | 25 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,72 | 16 | Alla antogs | 24 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 30 | Alla antogs | 25 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
Vanliga frågor om Landskapsarkitektprogrammet - Uppsala
Vad krävdes för att komma in på Landskapsarkitektprogrammet - Uppsala vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Landskapsarkitektprogrammet - Uppsala vid Sveriges lantbruksuniversitet?
HT 2026 sökte 390 personer, varav 97 i första hand. 75 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(282)
- Män28 %(108)
- 24 år eller yngre74 %290
- 25–34 år17 %68
- 35 år eller äldre8 %32
- Antagna kvinnor83 %(62)
- Antagna män17 %(13)
Anmälningskod SLU-91114. Källa: UHR.