Landskapsingenjörsprogrammet - Uppsala
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SLU-91113
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 280
- 40 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,47 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 60 | 40 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,49). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2025 | 14,58 → alla behöriga antogs | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,10 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,62 → 13,02 (−3,60) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2022 | 16,97 → 14,50 (−2,47) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2021 | 18,00 → 17,25 (−0,75) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,19 → 15,70 (−1,49) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2019 | 16,77 → 15,58 (−1,19) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2025 (BI 14,58) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 15,58 | 16,20 |
| HT 2020 | 15,70 | 17,24 |
| HT 2021 | 17,25 | 17,75 |
| HT 2022 | 14,50 | 17,47 |
| HT 2023 | 13,02 | 18,01 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,70 |
| HT 2020 | 0,80 |
| HT 2021 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 238 | 58 |
| HT 2020 | 316 | 55 |
| HT 2021 | 352 | 64 |
| HT 2022 | 280 | 49 |
| HT 2023 | 269 | 40 |
| HT 2024 | 234 | 41 |
| HT 2025 | 249 | 49 |
| HT 2026 | 280 | 40 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2\*, Samhällskunskap 1b eller 1a1. \*biologi 1 och kemi 1 och fysik 1a alternativt fysik 1b1 + 1b2 ersätter naturkunskap 2
- Examen
- Landskapsingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Sveriges lantbruksuniversitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom lantbruk m.m. | 43 300 kr36–56 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Sveriges lantbruksuniversitet
- Landskapsingenjörsprogrammet - AlnarpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,5
- Landskapsarkitektprogrammet - UppsalaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
- Trädgårdsingenjörsprogrammet – odlingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Landskapsarkitektprogrammet, AlnarpBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,0
- Civilingenjör i bioresurssystemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Trädgårdsingenjörsprogrammet - designBI–HP–Sökande/plats5,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SLU-91113
SLU-91113 · nationell antagning
280 sökande, 40 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 29 | Alla antogs | 9 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,47 | 13 | Alla antogs | 10 | 0 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 14 | 0 |
Vanliga frågor om Landskapsingenjörsprogrammet - Uppsala
Vad krävdes för att komma in på Landskapsingenjörsprogrammet - Uppsala vid Sveriges lantbruksuniversitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Landskapsingenjörsprogrammet - Uppsala vid Sveriges lantbruksuniversitet?
HT 2026 sökte 280 personer, varav 40 i första hand. 40 antogs, alltså 7 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(200)
- Män29 %(80)
- 24 år eller yngre62 %173
- 25–34 år24 %68
- 35 år eller äldre14 %39
- Antagna kvinnor65 %(26)
- Antagna män35 %(14)
Anmälningskod SLU-91113. Källa: UHR.