Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-T3243
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 258
- 64 i första hand
- Antagna
- 42
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 42 | −58 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −1,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 15,63 → 13,75 (−1,88) | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,08 → 16,70 (−0,38) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2018 | 14,80 → 13,50 (−1,30) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,33 → 13,60 (−1,73) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,77 → 13,75 (−2,02) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 15,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 13,75 | 14,42 |
| HT 2017 | 13,60 | 14,38 |
| HT 2018 | 13,50 | 13,84 |
| HT 2019 | 16,70 | 16,96 |
| HT 2021 | 13,75 | 14,59 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 555 | 191 |
| HT 2017 | 600 | 225 |
| HT 2018 | 550 | 202 |
| HT 2019 | 530 | 251 |
| HT 2021 | 561 | 198 |
| HT 2022 | 352 | 103 |
| HT 2023 | 293 | 77 |
| HT 2024 | 229 | 65 |
| HT 2025 | 188 | 43 |
| HT 2026 | 258 | 64 |
Om programmet
Fritidshemmet är en pedagogisk verksamhet inom skolväsendet för elever mellan 6-13 år. I uppdraget ingår att erbjuda en meningsfull och stimulerande utbildning. Fritidspedagogik kännetecknas ofta av grupporienterad undervisning i inomhus- och utomhusmiljö. Lärandet är situationsstyrt och utgår från elevernas behov, intressen och initiativ. Utbildningen ges på distans med campusträffar, varav varje träff motsvarar 2-5 dagar under en vecka per månad och kallas campusveckor.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Naturkunskap 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Naturkunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Grundlärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fritidspedagoger | 36 600 kr25–43 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som fritidspedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Senare del av Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6, T5, H24BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats9,8
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Engelska)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Historia)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,3
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Samhällskunskap)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Svenska)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Grundlärarutbildning med inr mot arbete i förskoleklass och grundskolans åk 1-3BI–HP–Sökande/plats–
- Lärarutbildning - Kompletterande pedagogisk utbildning - Ämneslärare 7-9, ett ämne (NY06)BI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-T3243
MIU-T3243 · nationell antagning
258 sökande, 64 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 40 | Alla antogs | 18 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 14 | Alla antogs | 7 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 2 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 32 | Alla antogs | 11 | 0 |
Vanliga frågor om Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem
Vad krävdes för att komma in på Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshem vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 258 personer, varav 64 i första hand. 42 antogs, alltså 6,1 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(174)
- Män33 %(84)
- 24 år eller yngre28 %71
- 25–34 år43 %110
- 35 år eller äldre30 %77
- Antagna kvinnor62 %(26)
- Antagna män38 %(16)
Anmälningskod MIU-T3243. Källa: UHR.