Masterprogram i folkhälsovetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · LU-18530
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper LUALM (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 297
- 937 i första hand
- Antagna
- 176
- urval 1
- Reserver
- 437
- Sökande per plats
- 13,1
- Mycket hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
LUALM: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | LUALM |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | 75 |
| HT 2015 | 325 |
| HT 2016 | 440 |
| HT 2017 | 420 |
| HT 2018 | 470 |
| HT 2019 | 485 |
| HT 2020 | 445 |
| HT 2021 | 460 |
| HT 2022 | 425 |
| HT 2023 | 420 |
| HT 2024 | 420 |
| HT 2025 | 440 |
| HT 2026 | 435 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 1 312 | 590 |
| HT 2009 | 46 | 17 |
| HT 2010 | 79 | 32 |
| HT 2011 | 62 | 24 |
| HT 2012 | 570 | 311 |
| HT 2013 | 531 | 239 |
| HT 2014 | 664 | 295 |
| HT 2015 | 652 | 318 |
| HT 2016 | 1 156 | 503 |
| HT 2017 | 1 642 | 691 |
| HT 2018 | 1 507 | 629 |
| HT 2019 | 1 332 | 617 |
| HT 2020 | 1 702 | 751 |
| HT 2021 | 1 369 | 476 |
| HT 2022 | 1 476 | 571 |
| HT 2023 | 1 697 | 716 |
| HT 2024 | 1 488 | 647 |
| HT 2025 | 1 658 | 716 |
| HT 2026 | 2 297 | 937 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 10| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Lunds universitet Malmö · Du tittar på den här | 13,1 | 2 297 |
| Stockholms universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap: samhälleliga och individuella perspektiv · Stockholm | 14,2 | 1 064 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 13,1 | 261 |
| Umeå universitet Umeå | 6,3 | 138 |
| Mälardalens universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap - Social hållbar utveckling ur ett globalt perspektiv · Ortsoberoende · Distans | 5,2 | 131 |
| Karlstads universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap: Barns liv och hälsa · Karlstad · Distans | 5,0 | 126 |
| Umeå universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap med inriktning mot hälsoekonomi · Umeå | – | 69 |
| Mälardalens universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap - Social hållbar utveckling ur ett globalt perspektiv · Västerås | – | 15 |
| Umeå universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap, år 2 · Umeå | – | 11 |
| Umeå universitet Masterprogram i folkhälsovetenskap med inriktning mot hälsoekonomi, år 2 · Umeå | – | 9 |
Om programmet
Masterprogrammet i folkhälsovetenskap vid Lunds universitet är ett av Sveriges mest populära program. Det erbjuder en inspirerande global miljö som präglas av mångfald och tvärvetenskaplighet bland studenter och personal. Alla förtjänar bästa möjliga hälsa, oavsett var de bor eller vilken social status de har. Tyvärr hindrar fattigdom och brist på demokratiskt styre många från att få tillgång till denna rättighet.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Examen på grundnivå (kandidatexamen) om minst 180 hp eller motsvarande utländsk examen. Engelska 6/B.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Friskvårdskonsulenter och hälsopedagoger m.fl. | 35 500 kr29–45 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Masterprogram i samhällsgeografiBI–HP–Sökande/plats2,6
- Masterprogram i humanekologi - kultur, makt och hållbarhetBI–HP–Sökande/plats2,7
- Masterprogram i global utveckling, befolkning och ekonomisk förändringBI–HP–Sökande/plats6,5
- Masterprogram i miljö- och hållbarhetsvetenskapBI–HP–Sökande/plats14,0
- Masterprogram i tillämpad kulturanalysBI–HP–Sökande/plats5,7
- Masterprogram i strategisk kommunikationBI–HP–Sökande/plats4,7
- Masterutbildning i hållbar stadsgestaltningBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i mänskliga rättigheterBI–HP–Sökande/plats9,8
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-18530
LU-18530 · masterantagning
2 297 sökande, 937 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| LUALM Lärosätets eget urval | 435 | 175 | – | – | 437 |
Vanliga frågor om Masterprogram i folkhälsovetenskap
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i folkhälsovetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen LUALM 435 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i folkhälsovetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 2 297 personer, varav 937 i första hand. 176 antogs, alltså 13,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Masterprogram i folkhälsovetenskap vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i LUALM krävdes 435 HT 2026 mot 440 HT 2025. Sökande: 2 297 mot 1 658.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Masterprogram i folkhälsovetenskap mer?
Samma utbildning finns på 10 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(1 300)
- Män43 %(997)
- 24 år eller yngre11 %243
- 25–34 år67 %1 533
- 35 år eller äldre23 %521
- Antagna kvinnor68 %(120)
- Antagna män32 %(56)
Anmälningskod LU-18530. Källa: UHR.