Masterprogram i mänskliga rättigheter
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 1 · LU-18305
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper LUALM (lärosätets eget urval), DA (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 1; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 842
- 472 i första hand
- Antagna
- 86
- urval 1
- Reserver
- 192
- Sökande per plats
- 9,8
- Hög konkurrens
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
LUALM: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | LUALM |
|---|---|
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | 900 |
| HT 2015 | 710 |
| HT 2016 | 800 |
| HT 2017 | 900 |
| HT 2018 | 900 |
| HT 2019 | 885 |
| HT 2020 | 890 |
| HT 2021 | 750 |
| HT 2022 | 890 |
| HT 2023 | 810 |
| HT 2024 | 889 |
| HT 2025 | 896 |
| HT 2026 | 890 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 353 | 227 |
| HT 2013 | 391 | 264 |
| HT 2014 | 450 | 315 |
| HT 2015 | 570 | 385 |
| HT 2016 | 842 | 607 |
| HT 2017 | 943 | 630 |
| HT 2018 | 845 | 528 |
| HT 2019 | 760 | 488 |
| HT 2020 | 786 | 494 |
| HT 2021 | 783 | 427 |
| HT 2022 | 700 | 406 |
| HT 2023 | 777 | 449 |
| HT 2024 | 712 | 440 |
| HT 2025 | 865 | 494 |
| HT 2026 | 842 | 472 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 9,8 | 842 |
| Lunds universitet Lund | 12,0 | 467 |
| Uppsala universitet Uppsala | 3,8 | 338 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 4,4 | 249 |
Om programmet
Masterprogrammet i International Human Rights Law är ett av världens äldsta och mest välrenommerade inom fältet för mänskliga rättigheter. Det erbjuder en bred utbildning inom området och undervisas av ledande forskare i folkrätt och mänskliga rättigheter. Det lockar studenter från hela världen. Programmet rankas bland de tio främsta masterprogrammen inom området och berör folkrätt, internationell humanitär rätt och mänskliga rättigheter.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Examen på grundnivå (kandidatexamen) om minst 180 hp i juridik (jur. kand., LLB eller motsvarande). Engelska 6/Engelska nivå 2.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Masterprogram i mänskliga rättigheterBI–HP–Sökande/plats12,0
- Kandidatprogram i mänskliga rättigheterBI18,17HP0,95Sökande/plats7,3
- Masterprogram i rättssociologiBI–HP–Sökande/plats5,4
- Magisterprogram i mänskliga faktorer och systemsäkerhetBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i Human ResourcesBI–HP–Sökande/plats7,8
- Masterprogram i folkhälsovetenskapBI–HP–Sökande/plats13,1
- Masterprogram i utvecklingsstudierBI–HP–Sökande/plats6,1
- Masterprogram i genusstudierBI–HP–Sökande/plats5,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-18305
LU-18305 · masterantagning
842 sökande, 472 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | – | – | 0 |
| LUALM Lärosätets eget urval | 890 | 84 | – | – | 192 |
Vanliga frågor om Masterprogram i mänskliga rättigheter
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 1) var gränsen LUALM 890 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen DA. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 842 personer, varav 472 i första hand. 86 antogs, alltså 9,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Masterprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i LUALM krävdes 890 HT 2026 mot 896 HT 2025. Sökande: 842 mot 865.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Masterprogram i mänskliga rättigheter mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor61 %(515)
- Män39 %(327)
- 24 år eller yngre23 %193
- 25–34 år55 %465
- 35 år eller äldre22 %184
- Antagna kvinnor80 %(69)
- Antagna män20 %(17)
Anmälningskod LU-18305. Källa: UHR.