Kandidatprogram i mänskliga rättigheter
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80812
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 6 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 545
- 58 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 7,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,53 | 18,17 | −1,36 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20 | 19,16 | −0,84 |
| Antagna totalt | 80 | 75 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 20 terminer (median −1,23). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 20 terminer, minst 0,50 under i 19 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 20 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 20 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,53 → 18,17 (−1,36) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,30 → 18,51 (−0,79) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,22 → 18,07 (−1,15) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,38 → 17,71 (−1,67) | 1,00 → 0,80 (−0,20) |
| HT 2022 | 19,32 → 17,92 (−1,40) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,53 → 18,49 (−1,04) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2020 | 19,53 → 19,06 (−0,47) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2019 | 19,27 → 17,10 (−2,17) | 0,95 → 0,75 (−0,20) |
| VT 2019 | 18,13 → 16,84 (−1,29) | 0,95 → 0,80 (−0,15) |
| HT 2018 | 19,06 → 17,80 (−1,26) | 1,00 → 0,70 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 19,80 | 19,10 |
| VT 2014 | 18,60 | 16,80 |
| HT 2014 | 19,45 | 18,27 |
| VT 2015 | 18,40 | 17,32 |
| HT 2015 | 19,70 | 15,70 |
| VT 2016 | 18,80 | 18,30 |
| HT 2016 | 19,20 | 17,92 |
| VT 2017 | 17,50 | 17,37 |
| HT 2017 | 18,49 | 16,35 |
| VT 2018 | 17,36 | 19,54 |
| HT 2018 | 17,80 | 17,81 |
| VT 2019 | 16,84 | 15,81 |
| HT 2019 | 17,10 | 15,85 |
| HT 2020 | 19,06 | 17,35 |
| HT 2021 | 18,49 | 18,95 |
| HT 2022 | 17,92 | 17,54 |
| HT 2023 | 17,71 | 18,39 |
| HT 2024 | 18,07 | 18,13 |
| HT 2025 | 18,51 | 15,05 |
| HT 2026 | 18,17 | 19,16 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 1,20 |
| VT 2014 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,10 |
| VT 2015 | 0,90 |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | 0,95 |
| HT 2016 | 1,00 |
| VT 2017 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,90 |
| VT 2018 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,70 |
| VT 2019 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,80 |
| HT 2024 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 759 | 95 |
| VT 2014 | 546 | 101 |
| HT 2014 | 945 | 85 |
| VT 2015 | 678 | 99 |
| HT 2015 | 1 004 | 110 |
| VT 2016 | 799 | 134 |
| HT 2016 | 970 | 98 |
| VT 2017 | 684 | 121 |
| HT 2017 | 905 | 90 |
| VT 2018 | 612 | 107 |
| HT 2018 | 804 | 75 |
| VT 2019 | 537 | 92 |
| HT 2019 | 633 | 68 |
| HT 2020 | 725 | 83 |
| HT 2021 | 693 | 78 |
| HT 2022 | 584 | 67 |
| HT 2023 | 546 | 58 |
| HT 2024 | 585 | 72 |
| HT 2025 | 593 | 60 |
| HT 2026 | 545 | 58 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund · Du tittar på den här | 18,17 | 0,95 | 7,3 | 545 |
| Enskilda Högskolan Stockholm Stockholm | 11,76 | Alla antogs | 4,2 | 159 |
Om programmet
Är du intresserad av samhällsfrågor eller frågor om konflikter, diskriminering, asyl- och flyktingpolitik? Brinner du för yttrandefrihet eller barns rättigheter? Oavsett om du vill arbeta med mänskliga rättigheter lokalt eller globalt, är detta utbildningen för dig. Kandidatprogrammet i mänskliga rättigheter är en treårig utbildning som kombinerar olika sätt att tänka på och förstå mänskliga rättigheter.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80812
LU-80812 · nationell antagning
545 sökande, 58 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,53 | 48 | 18,17 | 45 | 58 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 3 | 19,16 | 3 | 17 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 27 | 0,95 | 25 | 47 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i mänskliga rättigheter
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,17, HP 0,95 och BII 19,16. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 545 personer, varav 58 i första hand. 75 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,17 HT 2026 mot 18,51 HT 2025. Sökande: 545 mot 593.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i mänskliga rättigheter mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor87 %(474)
- Män13 %(71)
- 24 år eller yngre88 %478
- 25–34 år9 %48
- 35 år eller äldre3 %19
- Antagna kvinnor89 %(67)
- Antagna män11 %(8)
Anmälningskod LU-80812. Källa: UHR.