Kandidatprogram i mänskliga rättigheter
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · EHS-MRKAN
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 159
- 14 i första hand
- Antagna
- 38
- urval 2
- Reserver
- 32
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 11,76 | 11,76 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 75 | 38 | −37 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 7 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 7 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 11,76 → 11,76 (±0) | – |
| HT 2025 | 12,78 → 12,78 (±0) | 0,40 → 0,20 (−0,20) |
| HT 2024 | 14,14 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | – | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,34 → 16,77 (+0,43) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2021 | 16,46 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 17,71 → 12,24 (−5,47) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,26 → 15,23 (−2,03) | 0,95 → 0,35 (−0,60) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 11,76) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | 15,23 | 13,61 |
| HT 2020 | 12,24 | 15,04 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 16,77 | 15,45 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 12,78 | 14,15 |
| HT 2026 | 11,76 | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | 0,35 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,20 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 228 | 32 |
| HT 2020 | 220 | 21 |
| HT 2021 | 242 | 25 |
| HT 2022 | 219 | 25 |
| HT 2023 | 179 | 18 |
| HT 2024 | 156 | 25 |
| HT 2025 | 180 | 22 |
| HT 2026 | 159 | 14 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,17 | 0,95 | 7,3 | 545 |
| Enskilda Högskolan Stockholm Stockholm · Du tittar på den här | 11,76 | Alla antogs | 4,2 | 159 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i mänskliga rättigheter (MR) är tvärvetenskapligt och belyser såväl moraliska som juridiska aspekter, den historiska bakgrunden och framtidens utmaningar, med både nationella och internationella perspektiv. Kandidatexamen i mänskliga rättigheter är en grundläggande utbildningsexamen som riktar sig till dem som avser att arbeta med frågor om mänskliga rättigheter inom bland annat icke-statliga organisationer, statsförvaltning, utbildning och religiösa samfund.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Enskilda Högskolan Stockholm.
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod EHS-MRKAN
EHS-MRKAN · nationell antagning
159 sökande, 14 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AK Lärosätets eget urval | Alla antogs | 23 | Alla antogs | 14 | 0 |
| APMR Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 11,76 | 37 | 11,76 | 16 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 31 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i mänskliga rättigheter
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Enskilda Högskolan Stockholm HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 11,76, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Enskilda Högskolan Stockholm?
HT 2026 sökte 159 personer, varav 14 i första hand. 38 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i mänskliga rättigheter vid Enskilda Högskolan Stockholm?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 11,76 HT 2026 mot 12,78 HT 2025. Sökande: 159 mot 180.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i mänskliga rättigheter mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(130)
- Män18 %(29)
- 24 år eller yngre58 %92
- 25–34 år23 %37
- 35 år eller äldre19 %30
- Antagna kvinnor76 %(29)
- Antagna män24 %(9)
Anmälningskod EHS-MRKAN. Källa: UHR.