Antagningspoäng Kandidatprogram i mänskliga rättigheter 2026
Alla lärosäten som ger Kandidatprogram i mänskliga rättigheter sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2012.
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i mänskliga rättigheter HT 2026?
- Sökande
- 704
- −8,9 % mot HT 2025
- Antagna
- 113
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 6,2
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 18,17 | 19,16 | 0,95 | 545 | 7,3 | −0,34 |
| Enskilda Högskolan Stockholm Stockholm | 11,76 | Alla antogs | Alla antogs | 159 | 4,2 | −1,02 |
Utveckling sedan 2012
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11,76 | 14,97 | 18,17 | – | – | – |
| 2025 | 12,78 | 15,65 | 18,51 | – | – | – |
| 2024 | 18,07 | 18,07 | 18,07 | – | – | – |
| 2023 | 17,71 | 17,71 | 17,71 | – | – | – |
| 2022 | 16,77 | 17,35 | 17,92 | – | – | – |
| 2021 | 18,49 | 18,49 | 18,49 | – | – | – |
| 2020 | 12,24 | 15,65 | 19,06 | – | – | – |
| 2019 | 15,23 | 16,17 | 17,10 | 16,84 | 16,84 | 16,84 |
| 2018 | 14,78 | 16,29 | 17,80 | 17,36 | 17,36 | 17,36 |
| 2017 | 17,25 | 17,87 | 18,49 | 17,50 | 17,50 | 17,50 |
| 2016 | 17,94 | 18,57 | 19,20 | 18,80 | 18,80 | 18,80 |
| 2015 | 18,39 | 19,05 | 19,70 | 18,40 | 18,40 | 18,40 |
| 2014 | 18,50 | 18,98 | 19,45 | 18,60 | 18,60 | 18,60 |
| 2013 | 18,90 | 19,35 | 19,80 | – | – | – |
| 2012 | 17,80 | 17,80 | 17,80 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,95 | 0,95 | 0,95 | – | – | – |
| 2025 | 0,20 | 0,57 | 0,95 | – | – | – |
| 2024 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | – | – | – |
| 2023 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | – | – | – |
| 2022 | 0,45 | 0,68 | 0,90 | – | – | – |
| 2021 | 0,85 | 0,85 | 0,85 | – | – | – |
| 2020 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | – | – | – |
| 2019 | 0,35 | 0,55 | 0,75 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2018 | 0,70 | 0,70 | 0,70 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2017 | 0,80 | 0,85 | 0,90 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2016 | 1,00 | 1,05 | 1,10 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2015 | 1,00 | 1,02 | 1,05 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2014 | 1,10 | 1,15 | 1,20 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2013 | 1,20 | 1,20 | 1,20 | – | – | – |
| 2012 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | – | – | – |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i mänskliga rättigheter?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 18,17 i urvalsgruppen BI och 0,95 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i mänskliga rättigheter?
HT 2026 var gränsen lägst vid Enskilda Högskolan Stockholm (Stockholm): 11,76 i BI.
Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i mänskliga rättigheter?
HT 2026 låg HP-gränsen på 0,95 beroende på lärosäte, med medianen 0,95. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Kandidatprogram i mänskliga rättigheter HT 2026?
704 sökte programmet vid 2 lärosäten och 113 antogs, alltså ungefär 6,2 sökande per plats. 72 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Kandidatprogram i mänskliga rättigheter ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,68 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −8,9 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.