Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80816

BIGymnasiebetyg 15,63 av max 22,5 −1,41 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 15,68 av max 22,5 +0,08 mot HT 2025

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
246
59 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
18
Sökande per plats
4,9
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,9115,63−2,28
Högskoleprov (HP)0,45Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)18,915,68−3,22
Antagna totalt5050Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −1,39). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i engelska
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,91 → 15,63 (−2,28)0,45 → alla behöriga antogs
HT 202518,31 → 17,04 (−1,27)0,75 → 0,45 (−0,30)
HT 202417,81 → 14,81 (−3,00)0,60 → alla behöriga antogs
HT 202318,43 → 17,33 (−1,10)0,80 → 0,55 (−0,25)
HT 202218,40 → 17,21 (−1,19)0,95 → 0,65 (−0,30)
HT 202119,27 → 18,83 (−0,44)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202018,07 → 16,55 (−1,52)0,95 → 0,80 (−0,15)
HT 201916,41 → 12,91 (−3,50)0,65 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,91) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Det engelska språket genomsyrar såväl arbetsliv som vardagsliv, både i Sverige och globalt. På kandidatprogrammet i engelska utvecklar du en bred kompetens i språket. Du stärker också ditt kritiska tänkande och din förmåga att kommunicera komplicerade idéer i både tal och skrift. Kandidatprogrammet i engelska läser du under tre år och under två av dessa fördjupar du dig i olika delar av ämnet engelska.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Engelska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80816

LU-80816 · nationell antagning

246 sökande, 59 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,91 29 15,63 29 12
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,9 3 15,68 3 4
HP Högskoleprovet 0,45 17 Alla antogs 17 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2

Vanliga frågor om Kandidatprogram i engelska

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i engelska vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,63, alla behöriga antogs i HP och BII 15,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i engelska vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 246 personer, varav 59 i första hand. 50 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i engelska vid Lunds universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,63 HT 2026 mot 17,04 HT 2025. Sökande: 246 mot 283.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor72 %(176)
  • Män28 %(70)
  • 24 år eller yngre71 %175
  • 25–34 år20 %48
  • 35 år eller äldre9 %23
  • Antagna kvinnor64 %(32)
  • Antagna män36 %(18)

Anmälningskod LU-80816. Källa: UHR.