Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80235
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 335
- 111 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 77
- Sökande per plats
- 11,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,12 | 21,88 | −0,24 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,6 | 21,6 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 15,71 | 15,40 |
| HT 2017 | 18,05 | 19,64 |
| HT 2018 | 19,09 | 18,95 |
| HT 2019 | 19,23 | 20,25 |
| HT 2020 | 20,52 | 20,17 |
| HT 2021 | 20,89 | 21,25 |
| HT 2022 | 21,61 | 21,23 |
| HT 2023 | 20,84 | 20,52 |
| HT 2024 | 21,09 | 21,80 |
| HT 2025 | 21,61 | 22,02 |
| HT 2026 | 21,88 | 21,60 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,40 |
| HT 2020 | 1,45 |
| HT 2021 | 1,65 |
| HT 2022 | 1,60 |
| HT 2023 | 1,50 |
| HT 2024 | 1,60 |
| HT 2025 | 1,65 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 58 | 13 |
| HT 2014 | 55 | 6 |
| HT 2015 | 178 | 112 |
| HT 2016 | 187 | 47 |
| HT 2017 | 206 | 58 |
| HT 2018 | 263 | 74 |
| HT 2019 | 237 | 71 |
| HT 2020 | 224 | 63 |
| HT 2021 | 235 | 60 |
| HT 2022 | 262 | 86 |
| HT 2023 | 232 | 70 |
| HT 2024 | 347 | 104 |
| HT 2025 | 358 | 106 |
| HT 2026 | 335 | 111 |
Om programmet
Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Matematiker och aktuarier | 73 800 kr50–102 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Fysik (undervisning på engelska)BI22,29HP1,55Sökande/plats18,7
- Kandidatprogram i International BusinessBI21,98HP1,70Sökande/plats66,6
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysikBI21,61HP1,55Sökande/plats17,0
- Kandidatprogram i engelskaBI15,63HPAlla antogsSökande/plats4,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LU-80225 · internationell antagning
559 sökande, 273 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,06 | 31 | – | – | 93 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,5 | 3 | – | – | 19 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
LU-80235 · nationell antagning
335 sökande, 111 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,12 | 18 | 21,88 | 16 | 65 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,6 | 2 | 21,6 | 2 | 16 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 11 | 1,55 | 9 | 31 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska)
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska) vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,88, HP 1,55 och BII 21,6. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska) vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 335 personer, varav 111 i första hand. 30 antogs, alltså 11,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt kandidatprogram, Matematik (undervisning på engelska) vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,88 HT 2026 mot 21,61 HT 2025. Sökande: 335 mot 358.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor38 %(128)
- Män62 %(207)
- 24 år eller yngre82 %276
- 25–34 år12 %39
- 35 år eller äldre6 %20
- Antagna kvinnor43 %(13)
- Antagna män57 %(17)
Anmälningskod LU-80235. Källa: UHR.