Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80220

BIGymnasiebetyg 21,61 av max 22,5 +1,23 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,55 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,81 av max 22,5 +1,64 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
339
67 i första hand
Antagna
20
urval 2
Reserver
76
Sökande per plats
17
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)21,6121,61Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,551,55Oförändrad
Betyg (BII)20,8120,81Oförändrad
Antagna totalt2520−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 16 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 16 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 16 terminer och legat kvar i 5 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 16 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202621,61 → 21,61 (±0)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202520,38 → 20,38 (±0)1,45 → 1,40 (−0,05)
HT 202419,87 → 19,05 (−0,82)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202319,34 → 19,34 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202219,90 → 19,64 (−0,26)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202119,25 → 19,30 (+0,05)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202019,22 → 19,22 (±0)1,20 → 1,20 (±0)
HT 201918,70 → 18,85 (+0,15)1,30 → 1,20 (−0,10)
HT 201819,43 → 17,97 (−1,46)1,40 → 1,30 (−0,10)
HT 201719,27 → 17,14 (−2,13)1,30 → 1,20 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,61) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
Examen
Kandidatexamen
Språk
Engelska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80220

LU-80220 · nationell antagning

339 sökande, 67 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,61 15 21,61 12 62
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,81 1 20,81 1 13
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,55 8 1,55 6 52

Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik

Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,61, HP 1,55 och BII 20,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 339 personer, varav 67 i första hand. 20 antogs, alltså 17 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysik vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 21,61 HT 2026 mot 20,38 HT 2025. Sökande: 339 mot 263.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor43 %(147)
  • Män57 %(192)
  • 24 år eller yngre88 %297
  • 25–34 år10 %33
  • 35 år eller äldre3 %9
  • Antagna kvinnor60 %(12)
  • Antagna män40 %(8)

Anmälningskod LU-80220. Källa: UHR.