Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80223
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 238
- 38 i första hand
- Antagna
- 17
- urval 2
- Reserver
- 60
- Sökande per plats
- 14
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,88 | 21,88 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,65 | 1,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,97 | 20,58 | −1,39 |
| Antagna totalt | 20 | 17 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 11 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 11 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 11 terminer och legat kvar i 6 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 11 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,88 → 21,88 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2025 | 20,83 → 20,42 (−0,41) | 1,65 → 1,60 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,31 → 19,87 (−0,44) | 1,50 → 1,35 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,74 → 19,74 (±0) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| HT 2022 | 21,25 → 21,20 (−0,05) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| HT 2021 | 20,94 → 20,94 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2020 | 19,74 → 19,74 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2019 | 20,00 → 20,00 (±0) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,67 → 18,67 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2017 | 18,93 → 18,13 (−0,80) | 1,45 → 1,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,88) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 20,73 | Alla antogs |
| HT 2017 | 18,13 | 15,62 |
| HT 2018 | 18,67 | 19,85 |
| HT 2019 | 20,00 | 17,39 |
| HT 2020 | 19,74 | 20,48 |
| HT 2021 | 20,94 | 21,51 |
| HT 2022 | 21,20 | 19,72 |
| HT 2023 | 19,74 | 19,19 |
| HT 2024 | 19,87 | 20,83 |
| HT 2025 | 20,42 | 21,75 |
| HT 2026 | 21,88 | 20,58 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,45 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,35 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 49 | 12 |
| HT 2009 | 89 | 26 |
| HT 2010 | 112 | 18 |
| HT 2011 | 123 | 19 |
| HT 2012 | 104 | 14 |
| HT 2013 | 119 | 19 |
| HT 2014 | 123 | 23 |
| HT 2015 | 110 | 18 |
| HT 2016 | 132 | 29 |
| HT 2017 | 153 | 27 |
| HT 2018 | 141 | 25 |
| HT 2019 | 147 | 33 |
| HT 2020 | 138 | 18 |
| HT 2021 | 131 | 24 |
| HT 2022 | 174 | 40 |
| HT 2023 | 167 | 35 |
| HT 2024 | 193 | 43 |
| HT 2025 | 161 | 26 |
| HT 2026 | 238 | 38 |
Om programmet
Fascineras du av de fundamentala krafterna i naturen? Drömmer du om att utveckla miljövänlig teknik eller skapa material med unika egenskaper? Kandidatprogrammet i fysik ger dig de teoretiska och experimentella kunskaper som krävs för att utforska dessa områden. Fysik handlar om de grundläggande byggstenarna i vår värld samt de krafter och lagar som styr dem. På detta kandidatprogram får du ta del av fysikens breda kunskapsmassa.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik D
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Astronomi och astrofysikBI21,61HP1,55Sökande/plats17,0
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Fysik (undervisning på engelska)BI22,29HP1,55Sökande/plats18,7
- Naturvetenskapligt kandidatprogram, Kemi/FysikBI18,85HP1,35Sökande/plats–
- Masterprogram i fysik, Teoretisk fysikBI–HP–Sökande/plats6,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80223
LU-80223 · nationell antagning
238 sökande, 38 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,88 | 12 | 21,88 | 9 | 50 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,97 | 1 | 20,58 | 1 | 8 |
| DA Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 7 | 1,65 | 7 | 38 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysik
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,88, HP 1,65 och BII 20,58. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 238 personer, varav 38 i första hand. 17 antogs, alltså 14 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Naturvetenskapligt kandidatprogram, Teoretisk fysik vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,88 HT 2026 mot 20,42 HT 2025. Sökande: 238 mot 161.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor28 %(67)
- Män72 %(171)
- 24 år eller yngre89 %213
- 25–34 år8 %18
- 35 år eller äldre3 %7
- Antagna kvinnor29 %(5)
- Antagna män71 %(12)
Anmälningskod LU-80223. Källa: UHR.