Naturvetenskapligt och tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-60231
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 320
- 76 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,27 | 12,48 | −1,79 |
| Högskoleprov (HP) | 0,20 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 13,26 | 13 | −0,26 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,79). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,27 → 12,48 (−1,79) | 0,20 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 14,90 → 13,00 (−1,90) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2014 | 14,00 → 12,80 (−1,20) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2013 | 14,00 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,27) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 12,80 | 12,65 |
| HT 2015 | 13,00 | 12,90 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 12,48 | 13,00 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,45 |
| HT 2015 | 0,60 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 111 | 28 |
| HT 2009 | 109 | 34 |
| HT 2010 | 198 | 52 |
| HT 2011 | 191 | 42 |
| HT 2012 | 288 | 44 |
| HT 2013 | 470 | 81 |
| HT 2014 | 550 | 81 |
| HT 2015 | 629 | 78 |
| HT 2019 | 264 | 42 |
| HT 2020 | 251 | 46 |
| HT 2021 | 197 | 32 |
| HT 2022 | 194 | 32 |
| HT 2023 | 171 | 33 |
| HT 2024 | 204 | 36 |
| HT 2025 | 248 | 57 |
| HT 2026 | 320 | 76 |
Om programmet
Naturvetenskapligt och tekniskt basår är en högskoleförberedande utbildning. Under ett år läser du fysik, kemi och matematik, och beroende på val av spår också biologi, på heltid. För att vara behörig att söka till basåret behöver du endast ha grundläggande behörighet. Det här läser du på programmet Under hösten läser du Matematik Bas 1 och Fysik 1. Inför vårterminen väljer du ett spår, antingen naturvetenskapligt eller tekniskt spår.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-60231
HS-60231 · nationell antagning
320 sökande, 76 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,27 | 57 | 12,48 | 50 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 13,26 | 7 | 13 | 6 | 2 |
| HP Högskoleprovet | 0,20 | 33 | Alla antogs | 21 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Naturvetenskapligt och tekniskt basår
Vad krävdes för att komma in på Naturvetenskapligt och tekniskt basår vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,48, alla behöriga antogs i HP och BII 13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Naturvetenskapligt och tekniskt basår vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 320 personer, varav 76 i första hand. 80 antogs, alltså 4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(166)
- Män48 %(154)
- 24 år eller yngre81 %259
- 25–34 år14 %46
- 35 år eller äldre5 %15
- Antagna kvinnor56 %(45)
- Antagna män44 %(35)
Anmälningskod HS-60231. Källa: UHR.