Personal, organisation och ledarskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HS-61283
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 576
- 97 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 47
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,13 | 13,8 | −0,33 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,35 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 14,25 | 13,64 | −0,61 |
| Antagna totalt | 175 | 125 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 13.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 18 av 19 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 18 av 19 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,13 → 13,80 (−0,33) | 0,40 → 0,35 (−0,05) |
| HT 2025 | 15,40 → 13,43 (−1,97) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| HT 2024 | 15,48 → 13,99 (−1,49) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2023 | 14,00 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,25 → 14,00 (−1,25) | 0,45 → 0,45 (±0) |
| HT 2021 | 15,00 → 14,07 (−0,93) | 0,40 → 0,10 (−0,30) |
| HT 2020 | 16,31 → 14,82 (−1,49) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2019 | 15,20 → 14,00 (−1,20) | 0,55 → 0,25 (−0,30) |
| HT 2018 | 15,80 → 14,15 (−1,65) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2017 | 17,09 → 15,72 (−1,37) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,13) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 14,40 | 14,41 |
| HT 2012 | 15,70 | 15,82 |
| HT 2013 | 15,81 | 16,69 |
| HT 2014 | 16,55 | 16,15 |
| HT 2015 | 17,25 | 17,15 |
| HT 2016 | 16,25 | 16,51 |
| HT 2017 | 15,72 | 14,46 |
| HT 2018 | 14,15 | 14,45 |
| HT 2019 | 14,00 | 12,17 |
| HT 2020 | 14,82 | 14,55 |
| HT 2021 | 14,07 | 11,73 |
| HT 2022 | 14,00 | 13,72 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 13,99 | 14,85 |
| HT 2025 | 13,43 | 14,63 |
| HT 2026 | 13,80 | 13,64 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,60 |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,25 |
| HT 2020 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,10 |
| HT 2022 | 0,45 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,35 |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 290 | 54 |
| HT 2009 | 411 | 79 |
| HT 2010 | 481 | 68 |
| HT 2011 | 488 | 81 |
| HT 2012 | 667 | 68 |
| HT 2013 | 844 | 115 |
| HT 2014 | 977 | 135 |
| HT 2015 | 1 040 | 157 |
| HT 2016 | 818 | 110 |
| HT 2017 | 709 | 114 |
| HT 2018 | 669 | 116 |
| HT 2019 | 513 | 93 |
| HT 2020 | 531 | 90 |
| HT 2021 | 538 | 91 |
| HT 2022 | 512 | 91 |
| HT 2023 | 464 | 97 |
| HT 2024 | 638 | 100 |
| HT 2025 | 613 | 94 |
| HT 2026 | 576 | 97 |
Om programmet
POL-programmet ger dig värdefulla kunskaper om personal- och ledarskapsutveckling. Numera är synsättet att anställda ska ses som en viktig tillgång och inte en kostnad. Det bidrar till ett ökat fokus på personalfrågor. Efter examen väntar en spännande arbetsmarknad där du jobbar med att få människor och organisationer att utvecklas och må bra. Det här läser du på programmet POL-programmet ger dig en bred utbildning i företagsekonomi och socialpsykologi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2 (eller motsvarande kunskaper).
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan i Skövde.
Liknande program vid Högskolan i Skövde
- HandelsekonomiprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
- Socialpsykologiskt programBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,3
- Folkhälsovetenskapligt programBI12,00HPAlla antogsSökande/plats4,5
- Affärsutveckling och marknadsföring - magisterprogramBI–HP–Sökande/plats5,9
- Industriell ekonomi - högskoleingenjörBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HS-61283
HS-61283 · nationell antagning
576 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,13 | 93 | 13,8 | 65 | 27 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,25 | 22 | 13,64 | 17 | 20 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 58 | 0,35 | 41 | 18 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Personal, organisation och ledarskap
Vad krävdes för att komma in på Personal, organisation och ledarskap vid Högskolan i Skövde HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,8, HP 0,35 och BII 13,64. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personal, organisation och ledarskap vid Högskolan i Skövde?
HT 2026 sökte 576 personer, varav 97 i första hand. 125 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Personal, organisation och ledarskap vid Högskolan i Skövde?
Ja, den steg: i BI krävdes 13,8 HT 2026 mot 13,43 HT 2025. Sökande: 576 mot 613.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(433)
- Män25 %(143)
- 24 år eller yngre70 %406
- 25–34 år23 %131
- 35 år eller äldre7 %39
- Antagna kvinnor68 %(85)
- Antagna män32 %(40)
Anmälningskod HS-61283. Källa: UHR.