Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-O5003
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 446
- 76 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 140
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,09 | 13,87 | −0,22 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,4 | 14,63 | −0,77 |
| Antagna totalt | 125 | 75 | −50 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,09 → 13,87 (−0,22) | – |
| HT 2018 | 16,15 → 14,15 (−2,00) | 0,50 → 0,35 (−0,15) |
| HT 2011 | 12,63 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2010 | 10,24 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,09) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 14,15 | 14,95 |
| HT 2026 | 13,87 | 14,63 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2018 | 0,35 |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 130 | 25 |
| HT 2011 | 138 | 23 |
| HT 2018 | 596 | 116 |
| HT 2026 | 446 | 76 |
Om programmet
Det är viktigt att vi orkar arbeta hela vårt arbetsliv. Alla arbetsgivare har ett ansvar för sina anställdas hälsa, men de behöver hjälp för att skapa ett hälsosamt arbetsliv. När du studerar programmet Hälsa och Rehabilitering i arbetslivet får du lära dig att främja hälsa, förebygga ohälsa och bedriva rehabilitering på bästa sätt. Utbildningen ger dig kunskap om arbetslivets förutsättningar för hälsa och rehabilitering från individ till organisations- och samhällsnivå.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-O5003
MIU-O5003 · nationell antagning
446 sökande, 76 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 4 | Alla antogs | 4 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,09 | 68 | 13,87 | 39 | 47 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,4 | 18 | 14,63 | 12 | 36 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 34 | Alla antogs | 19 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 68 |
Vanliga frågor om Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet
Vad krävdes för att komma in på Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,87, alla behöriga antogs i HP och BII 14,63. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmet för hälsa och rehabilitering i arbetslivet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 446 personer, varav 76 i första hand. 75 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(391)
- Män12 %(55)
- 24 år eller yngre12 %54
- 25–34 år34 %151
- 35 år eller äldre54 %241
- Antagna kvinnor87 %(65)
- Antagna män13 %(10)
Anmälningskod MIU-O5003. Källa: UHR.