Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivande
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1136
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 136
- 30 i första hand
- Antagna
- 36
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 3,8
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,7 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,48 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 45 | 36 | −9 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −3,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,70 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 12,24 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 15,64 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 17,64 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 19,74 → 17,03 (−2,71) | 1,10 → 0,85 (−0,25) |
| HT 2018 | 18,30 → 14,90 (−3,40) | 0,95 → 0,65 (−0,30) |
| HT 2017 | 18,13 → 14,20 (−3,93) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| HT 2016 | 18,50 → 16,85 (−1,65) | 1,10 → 0,85 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 16,85 | 15,95 |
| HT 2017 | 14,20 | 15,21 |
| HT 2018 | 14,90 | 19,72 |
| HT 2019 | 17,03 | 15,77 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,85 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 336 | 84 |
| HT 2017 | 287 | 52 |
| HT 2018 | 228 | 53 |
| HT 2019 | 244 | 67 |
| HT 2020 | 161 | 41 |
| HT 2021 | 167 | 39 |
| HT 2022 | 155 | 32 |
| HT 2023 | 124 | 21 |
| HT 2024 | 157 | 26 |
| HT 2025 | 138 | 20 |
| HT 2026 | 136 | 30 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Liknande program vid Umeå universitet
- Masterprogrammet i litteraturvetenskapBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i pedagogikBI–HP–Sökande/plats8,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning för årskurs 7 - 9 och gymnasiet - Estetiska ämnen - distans med campusträffarBI–HP–Sökande/plats3,9
- Grundlärarprogrammet - förskoleklass och åk 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Magisterprogram i pedagogikBI–HP–Sökande/plats10,9
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,5
- Specialpedagogprogrammet - Allmäninriktning - distans med campusträffarBI–HP–Sökande/plats1,8
- Speciallärarprogrammet - Intellektuell funktionsnedsättning - distans med campusträffarBI–HP–Sökande/plats1,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1136 · nationell antagning
136 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,7 | 29 | Alla antogs | 23 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,48 | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 2 | 0 |
UMU-S1008 · nationell antagning
Senare del Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivande, T3, T5. 1 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivande
Vad krävdes för att komma in på Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivande vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmet för litteraturvetenskap och kreativt skrivande vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 136 personer, varav 30 i första hand. 36 antogs, alltså 3,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(102)
- Män25 %(34)
- 24 år eller yngre70 %95
- 25–34 år25 %34
- 35 år eller äldre5 %7
- Antagna kvinnor83 %(30)
- Antagna män17 %(6)
Anmälningskod UMU-P1136. Källa: UHR.