Programmet för Socialpsykiatrisk vård
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-98662
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 105
- 24 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 16
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,9 | 12,08 | −2,82 |
| Högskoleprov (HP) | 0,30 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,19 | 15,24 | −0,95 |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,37). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,90 → 12,08 (−2,82) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 15,50 → 12,25 (−3,25) | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 13,73 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 18,00 → 16,08 (−1,92) | 0,50 → 0,25 (−0,25) |
| HT 2021 | 17,73 → 16,56 (−1,17) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 16,56 | 16,30 |
| HT 2022 | 16,08 | 19,51 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 12,25 | 13,88 |
| HT 2026 | 12,08 | 15,24 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | 0,45 |
| HT 2022 | 0,25 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 316 | 59 |
| HT 2022 | 203 | 26 |
| HT 2023 | 125 | 19 |
| HT 2025 | 119 | 31 |
| HT 2026 | 105 | 24 |
Om programmet
Om utbildningen Utbildningen fokuserar på människans livssituation och livsvillkor i samhället. Under utbildningen utvecklar du din förmåga till en personcentrerad vård nära människan. Du förbereds i att samverka och föra dialog med olika aktörer, som kommuner, sjukvård, myndigheter, intresseorganisationer och närstående.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 36 700 kr32–43 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som behandlingsassistent och socialpedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- Programmet för Socialpsykiatrisk vårdBI15,61HP0,40Sökande/plats8,7
- Programmet för Socialpsykiatrisk vårdBI16,77HP0,50Sökande/plats10,4
- SjuksköterskeprogrammetBI16,36HP0,70Sökande/plats14,5
- SjuksköterskeprogrammetBI15,63HP0,60Sökande/plats16,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot palliativ vårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot palliativ vårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot intensivvårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot psykiatrisk vårdBI–HP–Sökande/plats1,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-98662
HV-98662 · nationell antagning
105 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 2 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,9 | 12 | 12,08 | 14 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,19 | 2 | 15,24 | 3 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 15 | Alla antogs | 7 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Programmet för Socialpsykiatrisk vård
Vad krävdes för att komma in på Programmet för Socialpsykiatrisk vård vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,08, alla behöriga antogs i HP och BII 15,24. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmet för Socialpsykiatrisk vård vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 105 personer, varav 24 i första hand. 25 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Programmet för Socialpsykiatrisk vård vid Högskolan Väst?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,08 HT 2026 mot 12,25 HT 2025. Sökande: 105 mot 119.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(89)
- Män15 %(16)
- 24 år eller yngre59 %62
- 25–34 år21 %22
- 35 år eller äldre20 %21
- Antagna kvinnor84 %(21)
- Antagna män16 %(4)
Anmälningskod HV-98662. Källa: UHR.