Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HV-96441
VT 2026urval 2 · HV-98776
Söktryck just nu, VT 2027: 1 286 sökande hittills (303 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 16,35, troligen mellan 16,09 och 16,89.
Antal platser: 116, samma som VT 2026. Källa: lärosätets programsida.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 446
- 320 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 521
- Sökande per plats
- 14,5
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 998
- 291 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 385
- Sökande per plats
- 8,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,16 | 16,36 | −0,8 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,70 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,96 | 16,34 | −0,62 |
| Antagna totalt | 100 | 100 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 33 terminer, minst 0,50 under i 30 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 31 av 37 terminer och legat kvar i 6 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 31 av 37 terminer, minst 0,10 under i 22 och minst 0,20 under i 8.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,16 → 16,36 (−0,80) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| VT 2026 | 15,95 → 15,05 (−0,90) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| HT 2025 | 16,77 → 16,30 (−0,47) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
| VT 2025 | 15,09 → 14,11 (−0,98) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2024 | 16,25 → 15,68 (−0,57) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| VT 2024 | 15,78 → 13,50 (−2,28) | 0,55 → 0,35 (−0,20) |
| HT 2023 | 16,38 → 15,57 (−0,81) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| VT 2023 | 14,30 → 13,44 (−0,86) | 0,45 → 0,40 (−0,05) |
| HT 2022 | 16,21 → 15,39 (−0,82) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| VT 2022 | 15,94 → 15,00 (−0,94) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 16,75 | 16,99 |
| VT 2011 | 15,58 | 15,82 |
| HT 2011 | 16,90 | 17,02 |
| VT 2012 | 15,46 | 16,10 |
| HT 2012 | 17,40 | 16,88 |
| VT 2013 | 15,60 | 16,17 |
| HT 2013 | 17,40 | 16,67 |
| VT 2014 | 16,42 | 15,88 |
| HT 2014 | 16,90 | 16,68 |
| VT 2015 | 15,60 | 15,93 |
| HT 2015 | 16,90 | 16,67 |
| VT 2016 | 15,65 | 15,94 |
| HT 2016 | 16,10 | 16,50 |
| VT 2017 | 14,40 | 15,20 |
| HT 2017 | 15,63 | 15,94 |
| VT 2018 | 14,16 | 14,65 |
| HT 2018 | 14,87 | 16,03 |
| VT 2019 | 13,20 | 14,15 |
| HT 2019 | 15,31 | 15,88 |
| VT 2020 | 13,95 | 15,24 |
| HT 2020 | 15,75 | 16,11 |
| VT 2021 | 14,70 | 15,84 |
| HT 2021 | 16,40 | 16,57 |
| VT 2022 | 15,00 | 15,75 |
| HT 2022 | 15,39 | 15,69 |
| VT 2023 | 13,44 | 14,63 |
| HT 2023 | 15,57 | 15,80 |
| VT 2024 | 13,50 | 14,30 |
| HT 2024 | 15,68 | 15,61 |
| VT 2025 | 14,11 | 15,05 |
| HT 2025 | 16,30 | 15,88 |
| VT 2026 | 15,05 | 15,53 |
| HT 2026 | 16,36 | 16,34 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 0,30 |
| VT 2009 | 0,20 |
| HT 2009 | 0,90 |
| VT 2010 | 0,70 |
| HT 2010 | 0,70 |
| VT 2011 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,80 |
| VT 2012 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,70 |
| VT 2013 | 0,70 |
| HT 2013 | 0,75 |
| VT 2014 | 0,70 |
| HT 2014 | 0,90 |
| VT 2015 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,90 |
| VT 2016 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,75 |
| VT 2017 | 0,65 |
| HT 2017 | 0,70 |
| VT 2018 | 0,55 |
| HT 2018 | 0,50 |
| VT 2019 | 0,25 |
| HT 2019 | 0,50 |
| VT 2020 | 0,40 |
| HT 2020 | 0,40 |
| VT 2021 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,65 |
| VT 2022 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,55 |
| VT 2023 | 0,40 |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,55 |
| VT 2025 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,50 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 838 | 195 |
| VT 2009 | 523 | 159 |
| HT 2009 | 1 084 | 267 |
| VT 2010 | 880 | 227 |
| HT 2010 | 1 256 | 226 |
| VT 2011 | 912 | 194 |
| HT 2011 | 1 269 | 240 |
| VT 2012 | 837 | 208 |
| HT 2012 | 1 455 | 315 |
| VT 2013 | 983 | 241 |
| HT 2013 | 1 807 | 352 |
| VT 2014 | 1 227 | 273 |
| HT 2014 | 1 721 | 290 |
| VT 2015 | 1 273 | 260 |
| HT 2015 | 1 881 | 333 |
| VT 2016 | 1 326 | 291 |
| HT 2016 | 1 627 | 283 |
| VT 2017 | 943 | 205 |
| HT 2017 | 1 300 | 299 |
| VT 2018 | 823 | 218 |
| HT 2018 | 1 091 | 257 |
| VT 2019 | 623 | 202 |
| HT 2019 | 878 | 246 |
| VT 2020 | 678 | 244 |
| HT 2020 | 1 092 | 314 |
| VT 2021 | 845 | 239 |
| HT 2021 | 1 514 | 372 |
| VT 2022 | 1 203 | 339 |
| HT 2022 | 1 222 | 337 |
| VT 2023 | 826 | 275 |
| HT 2023 | 981 | 262 |
| VT 2024 | 761 | 214 |
| HT 2024 | 1 076 | 282 |
| VT 2025 | 830 | 225 |
| HT 2025 | 1 152 | 293 |
| VT 2026 | 998 | 291 |
| HT 2026 | 1 446 | 320 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 51| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Karolinska institutet Huddinge · Distans · VT 2026 | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Uppsala universitet Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Karolinska institutet Sjuksköterskeprogrammet · Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Malmö universitet Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Sophiahemmet Högskola Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Röda korsets högskola Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Högskolan Väst Trollhättan · Du tittar på den här | 16,36 | 0,70 | 14,5 | 1 446 |
Om programmet
Om utbildningen Sjuksköterskeprogrammet på Högskolan Väst är en treårig högskoleutbildning som genomförs på heltid och omfattar 180 högskolepoäng (hp). Huvudämnet omvårdnad är kärnan i sjuksköterskeprogrammet och sjuksköterskans ansvarsområde. Omvårdnad täcker kunskapsområden som syftar till att främja människors hälsa genom hela livscykeln –från livets början, genom åldrandet, till döendet och döden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet. Du behöver också: Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 och 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Sjuksköterskeexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Väst.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 900 kr35–54 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundutbildad sjuksköterska vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Väst
- SjuksköterskeprogrammetBI15,63HP0,60Sökande/plats16,3
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot palliativ vårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot palliativ vårdBI–HP–Sökande/plats–
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot vård av äldreBI–HP–Sökande/plats3,3
- Programmet för Socialpsykiatrisk vårdBI16,77HP0,50Sökande/plats10,4
- Programmet för Socialpsykiatrisk vårdBI12,08HPAlla antogsSökande/plats4,2
- Programmet för Socialpsykiatrisk vårdBI15,61HP0,40Sökande/plats8,7
- Specialistsjuksköterska med inriktning mot intensivvårdBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HV-96441
HV-96441 · nationell antagning
1 446 sökande, 320 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 5 | 43 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,16 | 40 | 16,36 | 40 | 208 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,96 | 22 | 16,34 | 22 | 290 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 33 | 0,70 | 33 | 229 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
VT 2026: anmälningskod HV-98776
HV-98776 · nationell antagning
998 sökande, 291 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 5 | 3 | 5 | 21 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,95 | 53 | 15,05 | 50 | 154 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,25 | 26 | 15,53 | 25 | 183 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 41 | 0,50 | 40 | 114 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 42 |
Vanliga frågor om Sjuksköterskeprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Väst HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,36, HP 0,70 och BII 16,34. VT 2026: BI 15,05, HP 0,50 och BII 15,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Väst?
HT 2026 sökte 1 446 personer, varav 320 i första hand. 100 antogs, alltså 14,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 286 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Väst?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,36 HT 2026 mot 16,3 HT 2025. Sökande: 1 446 mot 1 152.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Sjuksköterskeprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 51 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor87 %(1 251)
- Män13 %(195)
- 24 år eller yngre48 %698
- 25–34 år34 %489
- 35 år eller äldre18 %259
- Antagna kvinnor88 %(88)
- Antagna män12 %(12)
Anmälningskod HV-96441. Källa: UHR.