Risk- och krishanteringsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-M4041
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 145
- 24 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 95 | 34 | −61 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (5 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2021 | 13,97 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 14,91 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 12,20 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 12,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 14,90 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,50 → 12,86 (−2,64) | 0,55 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 16,60 → 14,45 (−2,15) | 0,75 → 0,40 (−0,35) |
| HT 2014 | 15,20 → 12,13 (−3,07) | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 15,80 → 13,74 (−2,06) | 0,70 → 0,40 (−0,30) |
| HT 2012 | 14,90 → 11,83 (−3,07) | 0,50 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2021 (BI 13,97) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 11,83 | 12,59 |
| HT 2013 | 13,74 | 14,11 |
| HT 2014 | 12,13 | 12,26 |
| HT 2015 | 14,45 | 13,20 |
| HT 2016 | 12,86 | 13,72 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | 13,66 |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,40 |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,40 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 224 | 68 |
| HT 2010 | 233 | 64 |
| HT 2011 | 276 | 65 |
| HT 2012 | 240 | 65 |
| HT 2013 | 355 | 85 |
| HT 2014 | 311 | 40 |
| HT 2015 | 339 | 64 |
| HT 2016 | 313 | 67 |
| HT 2017 | 276 | 58 |
| HT 2018 | 232 | 45 |
| HT 2019 | 197 | 52 |
| HT 2020 | 287 | 59 |
| HT 2021 | 239 | 51 |
| HT 2022 | 181 | 32 |
| HT 2023 | 162 | 42 |
| HT 2024 | 159 | 37 |
| HT 2025 | 138 | 22 |
| HT 2026 | 145 | 24 |
Om programmet
En bra risk- och krishantering är viktigt för att skapa ett tryggt och säkert samhälle. Utan en sådan beredskap blir konsekvenserna av risker, olyckor och katastrofer betydligt större, inte bara för oss människor utan också för vår miljö. Den här utbildningen handlar om just det – att bidra med kunskap kring hur vi kan förebygga och hantera det som vi alla vill undvika. Från bränder och olyckor till terrorangrepp och orkaner.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-M4041
MIU-M4041 · nationell antagning
145 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 57 | Alla antogs | 15 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 6 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 5 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 7 | 0 |
Vanliga frågor om Risk- och krishanteringsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Risk- och krishanteringsprogrammet vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Risk- och krishanteringsprogrammet vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 145 personer, varav 24 i första hand. 34 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(95)
- Män34 %(50)
- 24 år eller yngre50 %73
- 25–34 år31 %45
- 35 år eller äldre19 %27
- Antagna kvinnor68 %(23)
- Antagna män32 %(11)
Anmälningskod MIU-M4041. Källa: UHR.