Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-G0599

BIGymnasiebetyg 17,09 av max 22,5 +0,92 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2
BIIKompletterade betyg 17,32 av max 22,5 +0,46 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
498
243 i första hand
Antagna
90
urval 2
Reserver
153
Sökande per plats
5,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)1817,09−0,91
Högskoleprov (HP)0,750,60−0,15
Betyg (BII)18,6317,32−1,31
Antagna totalt9590−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Skogskandidatprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,00 → 17,09 (−0,91)0,75 → 0,60 (−0,15)
HT 202516,40 → 16,17 (−0,23)–
HT 202415,60 → 14,40 (−1,20)–
HT 202313,91 → alla behöriga antogs–
HT 202216,81 → 14,68 (−2,13)0,25 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du intresserad av en framtid inom skogsbruket? Läs skog på distans och förbered dig för arbete inom till exempel skoglig rådgivning och förvaltning. Skogsbranschen har ett växande behov av kvalificerad arbetskraft och rekrytering av akademiker är en viktig del i företagens utvecklingsarbete. Programmet har utvecklats i samarbete med olika aktörer inom skogsnäringen. Utbildningens syfte är att förbereda för en yrkesverksamhet inom privat- och bolagsskogsbruket och närliggande branscher.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet Skogskandidatprogrammet har möjlighet till profilering mot något av följande områden: ”skogsskötsel”, ”ekologi och miljö”, ”företagsekonomi” och ”träförädling”. Vid val av profilering mot ”skogsskötsel” eller ”träförädling” år två räcker grundläggande behörighet. Vid val av profilering mot ”ekologi och miljö” år två krävs ytterligare gymnasiala förkunskapskrav enligt följande: Grundläggande behörighet samt Biologi 1, Fysik 1a (1b1 och 1b2), Kemi 1, Matematik 3b/3c.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister och rådgivare inom skogsbruk 44 300 kr34–55 tkr Medelstoraökar på 5 år
Förvaltare inom skogsbruk och lantbruk m.fl. 56 800 kr39–81 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist och rådgivare inom skogsbruk vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Linnéuniversitetet

Alla program vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

LNU-G0599 · nationell antagning

498 sökande, 243 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18 48 17,09 45 117
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,63 8 17,32 8 39
HP Högskoleprovet 0,75 38 0,60 36 11
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 6
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 21

LNU-G0682 · nationell antagning

Senare del av Skogskandidatprogrammet. 9 sökande, 7 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APAV Akademiska poäng, avancerad nivå 233 5 233 5 1

Vanliga frågor om Skogskandidatprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Skogskandidatprogrammet vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,09, HP 0,60 och BII 17,32. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Skogskandidatprogrammet vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 498 personer, varav 243 i första hand. 90 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Skogskandidatprogrammet vid Linnéuniversitetet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,09 HT 2026 mot 16,17 HT 2025. Sökande: 498 mot 429.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor55 %(273)
  • Män45 %(225)
  • 24 år eller yngre22 %112
  • 25–34 år37 %184
  • 35 år eller äldre41 %202
  • Antagna kvinnor51 %(46)
  • Antagna män49 %(44)

Anmälningskod LNU-G0599. Källa: UHR.