Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · BTH-87153

BIGymnasiebetyg 13,27 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,35 av max 2
BIIKompletterade betyg 15,42 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
292
60 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
37
Sökande per plats
5,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)13,9113,27−0,64
Högskoleprov (HP)0,550,35−0,20
Betyg (BII)16,6615,42−1,24
Antagna totalt5555Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 12 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 12 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 4.

Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 13 terminer och legat kvar i 2 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 11 av 13 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 9.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Software Engineering (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202613,91 → 13,27 (−0,64)0,55 → 0,35 (−0,20)
HT 202512,17 → alla behöriga antogs0,25 → alla behöriga antogs
HT 202414,10 → 13,73 (−0,37)0,50 → 0,30 (−0,20)
HT 202313,95 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202215,04 → 14,11 (−0,93)0,80 → 0,55 (−0,25)
HT 202115,53 → 14,83 (−0,70)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202014,20 → 13,06 (−1,14)0,50 → alla behöriga antogs
HT 2019–0,55 → alla behöriga antogs
HT 201813,03 → 11,85 (−1,18)0,60 → alla behöriga antogs
HT 201614,30 → 14,30 (±0)0,70 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,91) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Programmet ger dig kunskap att utveckla avancerad programvara för exempelvis sociala medier, medicinteknik, självkörande fordon och nästa generations digitala tjänster. Du bygger en bred och praktisk grund i programmering, systemnära utveckling, operativsystem, nätverk, datasäkerhet, mjukvarudesign och prestandaoptimering. Genom projekt tillsammans med företag tränar du på att utveckla lösningar i verkliga miljöer och får erfarenhet av arbetssätt, tekniker och samarbeten som används i branschen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c. Eller: Matematik - fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Blekinge tekniska högskola.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Blekinge tekniska högskola

Alla program vid Blekinge tekniska högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod BTH-87153

BTH-87153 · nationell antagning

292 sökande, 60 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 3 2 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 13,91 27 13,27 25 11
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,66 8 15,42 9 11
HP Högskoleprovet 0,55 19 0,35 19 11
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 14

Vanliga frågor om Software Engineering

Vad krävdes för att komma in på Software Engineering vid Blekinge tekniska högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,27, HP 0,35 och BII 15,42. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Software Engineering vid Blekinge tekniska högskola?

HT 2026 sökte 292 personer, varav 60 i första hand. 55 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor24 %(70)
  • Män76 %(222)
  • 24 år eller yngre73 %212
  • 25–34 år23 %66
  • 35 år eller äldre5 %14
  • Antagna kvinnor33 %(18)
  • Antagna män67 %(37)

Anmälningskod BTH-87153. Källa: UHR.