Specialpedagogprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MDU-40075
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper PUSP1 (lärosätets eget urval), PUSP2 (lärosätets eget urval), PUSP5 (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 411
- 253 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 109
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| PUSP1 | 338 | 263 | −75 |
| PUSP2 | 263 | 233 | −30 |
| PUSP5 | 255 | 232 | −23 |
| Antagna totalt | 85 | 70 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
PUSP1: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | PUSP1 |
|---|---|
| HT 2022 | 372 |
| HT 2023 | 378 |
| HT 2024 | 315 |
| HT 2025 | 323 |
| HT 2026 | 263 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 619 | 346 |
| HT 2023 | 587 | 424 |
| HT 2024 | 682 | 507 |
| HT 2025 | 515 | 350 |
| HT 2026 | 411 | 253 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 14| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Karlstads universitet Karlstad · Distans · 50 % | 7,4 | 442 |
| Stockholms universitet Stockholm · Distans · 50 % | 8,6 | 428 |
| Mälardalens universitet Västerås · Distans · 50 % · Du tittar på den här | 5,9 | 411 |
| Örebro universitet Specialpedagogiskt program · Örebro · Distans · 50 % | 3,0 | 364 |
| Linköpings universitet Linköping · Distans · 50 % | 3,1 | 312 |
| Göteborgs universitet Göteborg · 50 % | 3,1 | 301 |
| Stockholms universitet Stockholm | 2,4 | 239 |
| Högskolan Kristianstad Specialpedagogiskt program · Kristianstad · Distans · 50 % | 2,6 | 234 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Distans · 67 % | 2,6 | 232 |
| Luleå tekniska universitet Luleå · Distans · 50 % | 2,3 | 162 |
Om programmet
- Omfattning
- 90 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Lärarexamen (lärar-, förskollärar- eller fritidspedagogexamen) samt minst tre års yrkeserfarenhet som lärare på minst halvtid efter utfärdad examen. Dessutom krävs Svenska 3 eller Svenska nivå 3 samt Engelska 6 eller Engelska nivå 2 eller motsvarande. I de fall programmet går att söka som senare del gäller att den sökande måste uppfylla de särskilda behörighetskrav som gällde för programmets första termin samt ha läst motsvarande programmets tidigare terminer.
- Examen
- Specialpedagogexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mälardalens universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Speciallärare och specialpedagoger m.fl. | 47 800 kr42–53 tkr | Stora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som speciallärare och specialpedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mälardalens universitet
- Förskollärarprogrammet - distans med campusträffarBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,4
- Förskollärarprogrammet, erfarenhetsbaserat - distans med campusträffarBIAlla antogsHP–Sökande/plats6,2
- Förskollärarprogrammet - distans med campusträffarBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats2,6
- Grundlärarprogrammet förskoleklass och grundskola 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,3
- Grundlärarprogrammet grundskola 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,9
- FörskollärarprogrammetBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,6
- Speciallärarprogrammet - Språk-, skriv och läsutvecklingBI–HP–Sökande/plats2,9
- Kompletterande pedagogisk utbildning - Ämneslärare - Inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9BI–HP–Sökande/plats4,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
MDU-40075 · nationell antagning
411 sökande, 253 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PUSP1 Lärosätets eget urval | 338 | 25 | 263 | 21 | 4 |
| PUSP2 Lärosätets eget urval | 263 | 30 | 233 | 25 | 21 |
| PUSP5 Lärosätets eget urval | 255 | 30 | 232 | 24 | 93 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
MDU-41502 · nationell antagning
Specialpedagogprogrammet - Termin 3. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 9 | 0 |
Vanliga frågor om Specialpedagogprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Specialpedagogprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen PUSP1 263, PUSP2 233 och PUSP5 232. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Specialpedagogprogrammet vid Mälardalens universitet?
HT 2026 sökte 411 personer, varav 253 i första hand. 70 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Specialpedagogprogrammet vid Mälardalens universitet?
Ja, den sjönk: i PUSP1 krävdes 263 HT 2026 mot 323 HT 2025. Sökande: 411 mot 515.
Hur görs urvalet till Specialpedagogprogrammet vid Mälardalens universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i PUSP1 (lärosätets eget urval), PUSP2 (lärosätets eget urval), PUSP5 (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Var finns Specialpedagogprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 14 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor92 %(377)
- Män8 %(34)
- 24 år eller yngre2 %9
- 25–34 år24 %99
- 35 år eller äldre74 %303
- Antagna kvinnor91 %(64)
- Antagna män9 %(6)
Anmälningskod MDU-40075. Källa: UHR.