Turism och destinationsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-L4501
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 577
- 135 i första hand
- Antagna
- 75
- urval 2
- Reserver
- 208
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17 | 15,98 | −1,02 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,25 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 16,82 | 16,82 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 90 | 75 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −1,21). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,00 → 15,98 (−1,02) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2025 | 16,19 → 15,00 (−1,19) | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 15,00 → 13,20 (−1,80) | – |
| HT 2023 | 15,40 → 14,17 (−1,23) | 0,30 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 14,17 | 15,09 |
| HT 2024 | 13,20 | 13,82 |
| HT 2025 | 15,00 | 15,26 |
| HT 2026 | 15,98 | 16,82 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 428 | 90 |
| HT 2024 | 424 | 83 |
| HT 2025 | 497 | 88 |
| HT 2026 | 577 | 135 |
Om programmet
Välkommen till besöksnäringen! Behovet av kompetens inom strategisk planering och hållbar utveckling har aldrig varit viktigare inom en av världens största näringar. Med över 40 års erfarenhet av högre turismutbildning ger vi dig kunskap och kompetens inom besöksnäringens alla delar. Du undervisas av erfaren och kunnig personal som också är forskare vid ETOUR, European Tourism Research Institute, Sveriges ledande turismforskningscentrum.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Evenemangs- och reseproducenter m.fl. | 38 400 kr26–55 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Turism och destinationsutvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Senare del av Turism och destinationsutveckling, termin 4, kull HT2024BI–HP–Sökande/plats–
- Master i turismBI–HP–Sökande/plats–
- Magisterprogram i turismBI–HP–Sökande/plats–
- Forskningsförberedande masterprogram i humanvetenskap - Turism (TURA)BI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-L4501
MIU-L4501 · nationell antagning
577 sökande, 135 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17 | 48 | 15,98 | 40 | 81 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,82 | 9 | 16,82 | 7 | 34 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 30 | 0,25 | 25 | 2 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 92 |
Vanliga frågor om Turism och destinationsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Turism och destinationsutveckling vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,98, HP 0,25 och BII 16,82. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Turism och destinationsutveckling vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 577 personer, varav 135 i första hand. 75 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Turism och destinationsutveckling vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,98 HT 2026 mot 15 HT 2025. Sökande: 577 mot 497.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(440)
- Män24 %(137)
- 24 år eller yngre22 %127
- 25–34 år39 %224
- 35 år eller äldre39 %226
- Antagna kvinnor88 %(66)
- Antagna män12 %(9)
Anmälningskod MIU-L4501. Källa: UHR.