Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MIU-D3395

BIGymnasiebetyg 16,50 av max 22,5 −0,65 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,07 av max 22,5 −0,12 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 455
302 i första hand
Antagna
100
urval 2
Reserver
371
Sökande per plats
14,6
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,3416,5−0,84
Högskoleprov (HP)0,750,70−0,05
Betyg (BII)17,517,07−0,43
Antagna totalt120100−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,78). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,10 under i 3 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Webbutveckling
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,34 → 16,50 (−0,84)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202517,89 → 17,15 (−0,74)0,85 → 0,75 (−0,10)
HT 202417,81 → 17,40 (−0,41)0,90 → 0,85 (−0,05)
HT 202318,13 → 17,60 (−0,53)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202218,03 → 17,20 (−0,83)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 202117,94 → 17,50 (−0,44)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 202018,05 → 16,77 (−1,28)0,85 → 0,70 (−0,15)
HT 201917,70 → 16,88 (−0,82)0,95 → 0,95 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Webbutveckling är en het bransch och behovet av webbutvecklare ökar. Med Mittuniversitetets utbildning Webbutveckling i bagaget har du på två år lagt grunden för en framgångsrik framtid. Efter studierna kan du arbeta med utveckling, administration och drift av moderna webbplatser. Utbildningen fokuserar på teoretiska och praktiska färdigheter och har tydlig tyngdpunkt på webbutveckling med moderna hjälpmedel och språk.

Omfattning
120 högskolepoäng, ca 2 år
Behörighet
Grundläggande behörighet.
Examen
Högskoleexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MIU-D3395

MIU-D3395 · nationell antagning

1 455 sökande, 302 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 4 3,5 4 20
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,34 62 16,5 50 277
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,5 14 17,07 13 144
HP Högskoleprovet 0,75 40 0,70 33 66
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 9

Vanliga frågor om Webbutveckling

Vad krävdes för att komma in på Webbutveckling vid Mittuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,5, HP 0,70 och BII 17,07. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Webbutveckling vid Mittuniversitetet?

HT 2026 sökte 1 455 personer, varav 302 i första hand. 100 antogs, alltså 14,6 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Webbutveckling vid Mittuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,5 HT 2026 mot 17,15 HT 2025. Sökande: 1 455 mot 1 989.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor59 %(853)
  • Män41 %(602)
  • 24 år eller yngre21 %310
  • 25–34 år48 %692
  • 35 år eller äldre31 %453
  • Antagna kvinnor55 %(55)
  • Antagna män45 %(45)

Anmälningskod MIU-D3395. Källa: UHR.