Vad krävdes för att komma in på Personal och arbetsliv HT 2026?

BImedian 17,12 lägst–högst 16,57–17,66 −0,74 mot HT 2025
HPmedian 0,75 lägst–högst 0,75–0,75 +0,05 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
1 157
−15,1 % mot HT 2025
Antagna
140
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
8,3
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Personal och arbetsliv HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Linnéuniversitetet Växjö 17,6618,100,755929,9−0,99
Karlstads universitet Karlstad 16,5716,900,755657,1−0,50

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Personal och arbetsliv VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Karlstads universitet Karlstad · Urval T2: Ingen antogs 2

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1214161820200820122016202020242026HT 2010: median BI 12,00, lägst 12,00, högst 12,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median BI 17,15, lägst 15,90, högst 18,40 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median BI 18,10, lägst 17,20, högst 18,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median BI 18,20, lägst 17,20, högst 19,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median BI 18,20, lägst 17,80, högst 18,60 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median BI 18,15, lägst 17,10, högst 19,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median BI 17,70, lägst 17,20, högst 18,20 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 17,20, lägst 16,41, högst 18,00 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 17,15, lägst 15,83, högst 18,46 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 16,73, lägst 15,06, högst 18,39 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 17,94, lägst 17,34, högst 18,54 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,64, lägst 16,42, högst 18,85 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 17,35, lägst 15,90, högst 18,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 17,43, lägst 16,06, högst 18,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 16,87, lägst 15,95, högst 17,78 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 17,86, lägst 17,07, högst 18,65 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,12, lägst 16,57, högst 17,66 (2 lärosäten med poänggräns)17,12
Visa som tabell
Personal och arbetsliv: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202616,5717,1217,66
202517,0717,8618,65
202415,9516,8717,78
202316,0617,4318,80
202215,9017,3518,80
202116,4217,6418,85
202017,3417,9418,54
201915,0616,7318,39
201815,8317,1518,46
201716,4117,2018,00
201617,2017,7018,20
201517,1018,1519,20
201417,8018,2018,60
201317,2018,2019,20
201217,2018,1018,30
201115,9017,1518,40
201012,0012,0012,00
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,40,60,81,0200820122016202020242026HT 2010: median HP 0,80, lägst 0,80, högst 0,80 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2011: median HP 0,60, lägst 0,50, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2012: median HP 0,90, lägst 0,60, högst 1,00 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2013: median HP 0,83, lägst 0,75, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2014: median HP 0,85, lägst 0,80, högst 0,90 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2015: median HP 0,88, lägst 0,80, högst 0,95 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 0,85, lägst 0,75, högst 0,95 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 0,77, lägst 0,70, högst 0,85 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 0,80, lägst 0,75, högst 0,85 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 0,68, lägst 0,55, högst 0,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,73, lägst 0,70, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,70, lägst 0,55, högst 0,85 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 0,65, lägst 0,55, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 0,65, lägst 0,60, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 0,70, lägst 0,70, högst 0,70 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,75, lägst 0,75, högst 0,75 (2 lärosäten med poänggräns)0,75
Visa som tabell
Personal och arbetsliv: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,750,750,75
20250,700,700,70
20240,600,650,70
20230,550,650,75
20220,550,700,85
20210,700,730,75
20200,650,650,65
20190,550,680,80
20180,750,800,85
20170,700,770,85
20160,750,850,95
20150,800,880,95
20140,800,850,90
20130,750,830,90
20120,600,901,00
20110,500,600,70
20100,800,800,80
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Personal- och HR-specialister

Medianlön
48 500 kr/mån
Spann (10–90 %)
36 700 kr – 68 200 kr
Möjlighet till arbete
Medelstora
Rekrytering
Balans

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Personal och arbetsliv?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Linnéuniversitetet (Växjö): 17,66 i urvalsgruppen BI och 0,75 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Personal och arbetsliv?

HT 2026 var gränsen lägst vid Karlstads universitet (Karlstad): 16,57 i BI och 0,75 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Personal och arbetsliv?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,75–0,75 beroende på lärosäte, med medianen 0,75. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Personal och arbetsliv HT 2026?

1 157 sökte programmet vid 2 lärosäten och 140 antogs, alltså ungefär 8,3 sökande per plats. 254 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Personal och arbetsliv ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,74 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −15,1 %.

Vad tjänar man efter Personal och arbetsliv?

Medianlönen för personal- och hr-specialister var 48 500 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: ekonomi och ledarskap

Visa alla