Personal och arbetsliv
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0656
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 592
- 137 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 189
- Sökande per plats
- 9,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,67 | 17,66 | −1,01 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,75 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,19 | 18,1 | −0,09 |
| Antagna totalt | 65 | 60 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 16 terminer (median −0,70). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 16 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,67 → 17,66 (−1,01) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,96 → 18,65 (−0,31) | 0,85 → 0,70 (−0,15) |
| HT 2024 | 18,40 → 17,78 (−0,62) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,70 → 18,80 (−0,90) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,11 → 18,80 (−0,31) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| HT 2021 | 19,38 → 18,85 (−0,53) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,93 → 18,54 (−0,39) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2019 | 19,20 → 18,39 (−0,81) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2018 | 19,17 → 18,46 (−0,71) | 0,90 → 0,85 (−0,05) |
| HT 2017 | 18,85 → 18,00 (−0,85) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,67) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | 18,40 | 17,37 |
| HT 2012 | 18,10 | 18,35 |
| HT 2013 | 19,20 | 18,38 |
| HT 2014 | 18,60 | 17,74 |
| HT 2015 | 19,20 | 17,50 |
| HT 2016 | 18,20 | 16,54 |
| HT 2017 | 18,00 | 20,02 |
| HT 2018 | 18,46 | 17,14 |
| HT 2019 | 18,39 | 16,79 |
| HT 2020 | 18,54 | 17,35 |
| HT 2021 | 18,85 | 17,76 |
| HT 2022 | 18,80 | 16,85 |
| HT 2023 | 18,80 | 18,54 |
| HT 2024 | 17,78 | 17,55 |
| HT 2025 | 18,65 | 18,94 |
| HT 2026 | 17,66 | 18,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | 0,80 |
| HT 2011 | 0,70 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 0,90 |
| HT 2014 | 0,90 |
| HT 2015 | 0,95 |
| HT 2016 | 0,95 |
| HT 2017 | 0,85 |
| HT 2018 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,80 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,85 |
| HT 2023 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 508 | 95 |
| HT 2011 | 573 | 104 |
| HT 2012 | 637 | 119 |
| HT 2013 | 916 | 130 |
| HT 2014 | 1 115 | 160 |
| HT 2015 | 1 047 | 152 |
| HT 2016 | 941 | 144 |
| HT 2017 | 922 | 140 |
| HT 2018 | 755 | 119 |
| HT 2019 | 668 | 131 |
| HT 2020 | 726 | 144 |
| HT 2021 | 733 | 156 |
| HT 2022 | 574 | 135 |
| HT 2023 | 573 | 121 |
| HT 2024 | 668 | 166 |
| HT 2025 | 722 | 156 |
| HT 2026 | 592 | 137 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 17,66 | 0,75 | 9,9 | 592 |
| Karlstads universitet Karlstad | 16,57 | 0,75 | 7,1 | 565 |
Om programmet
Är du intresserad av personal- och arbetslivsfrågor som berör organisation, ledarskap och utveckling? Personal och arbetsliv är en väletablerad utbildning sedan 35 år och ger dig färdigheter för kvalificerade arbeten inom personal- och arbetslivsområdet. Fokus läggs vid organisations-, ledarskaps- och utvecklingsfrågor. Utbildningen är inriktad på beteendevetenskap med huvudområdena psykologi, sociologi, pedagogik och rättsvetenskap.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b alt. Samhällskunskap 1a1 + 1a2 och Engelska 6. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0656
LNU-G0656 · nationell antagning
592 sökande, 137 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| B1YLE Lärosätets eget urval | 26,1 | 21 | Alla antogs | 17 | 0 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,67 | 18 | 17,66 | 19 | 128 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,19 | 4 | 18,1 | 3 | 49 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 22 | 0,75 | 21 | 86 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 27 |
Vanliga frågor om Personal och arbetsliv
Vad krävdes för att komma in på Personal och arbetsliv vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,66, HP 0,75 och BII 18,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personal och arbetsliv vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 592 personer, varav 137 i första hand. 60 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Personal och arbetsliv vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,66 HT 2026 mot 18,65 HT 2025. Sökande: 592 mot 722.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Personal och arbetsliv mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(493)
- Män17 %(99)
- 24 år eller yngre73 %430
- 25–34 år19 %112
- 35 år eller äldre8 %50
- Antagna kvinnor87 %(52)
- Antagna män13 %(8)
Anmälningskod LNU-G0656. Källa: UHR.