Personal och arbetsliv
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80744
VT 2026urval 2 · KAU-SD391
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 565
- 117 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 134
- Sökande per plats
- 7,1
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2
- 2 i första hand
- Antagna
- 0
- urval 2
- Reserver
- 2
- Sökande per plats
- –
- Antal antagna saknas
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,4 | 16,57 | −0,83 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,75 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,03 | 16,9 | −0,13 |
| Antagna totalt | 80 | 80 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,88). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 18 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 18 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,40 → 16,57 (−0,83) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2025 | 17,36 → 17,07 (−0,29) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 16,98 → 15,95 (−1,03) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2023 | 16,84 → 16,06 (−0,78) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,24 → 15,90 (−1,34) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2021 | 17,23 → 16,42 (−0,81) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2020 | 17,95 → 17,34 (−0,61) | – |
| HT 2019 | 15,95 → 15,06 (−0,89) | 0,60 → 0,55 (−0,05) |
| HT 2018 | 17,35 → 15,83 (−1,52) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2017 | 17,29 → 16,41 (−0,88) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 12,00 | 14,43 |
| HT 2011 | 15,90 | 16,43 |
| HT 2012 | 17,20 | 16,49 |
| HT 2013 | 17,20 | 16,96 |
| HT 2014 | 17,80 | 15,87 |
| HT 2015 | 17,10 | 16,70 |
| HT 2016 | 17,20 | 16,59 |
| HT 2017 | 16,41 | 16,20 |
| HT 2018 | 15,83 | 16,95 |
| HT 2019 | 15,06 | 15,25 |
| HT 2020 | 17,34 | 16,69 |
| HT 2021 | 16,42 | 16,50 |
| HT 2022 | 15,90 | 16,17 |
| HT 2023 | 16,06 | 15,30 |
| HT 2024 | 15,95 | 15,80 |
| HT 2025 | 17,07 | 16,50 |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | 16,57 | 16,90 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 0,60 |
| HT 2013 | 0,75 |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,80 |
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,75 |
| HT 2019 | 0,55 |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 490 | 112 |
| HT 2009 | 645 | 106 |
| HT 2010 | 482 | 79 |
| HT 2011 | 533 | 101 |
| HT 2012 | 703 | 140 |
| HT 2013 | 824 | 143 |
| HT 2014 | 899 | 143 |
| HT 2015 | 888 | 143 |
| HT 2016 | 812 | 136 |
| HT 2017 | 875 | 150 |
| HT 2018 | 782 | 144 |
| HT 2019 | 645 | 152 |
| HT 2020 | 757 | 181 |
| HT 2021 | 694 | 151 |
| HT 2022 | 577 | 121 |
| HT 2023 | 520 | 121 |
| HT 2024 | 623 | 127 |
| HT 2025 | 641 | 126 |
| VT 2026 | 2 | 2 |
| HT 2026 | 565 | 117 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö | 17,66 | 0,75 | 9,9 | 592 |
| Karlstads universitet Karlstad · Du tittar på den här | 16,57 | 0,75 | 7,1 | 565 |
Om programmet
Kan du tänka dig ett samhälle utan arbete? Det är svårt eftersom arbete utgör en central del av samhället och har stor betydelse för ditt och andra människors liv. Är du intresserad av individ, organisation och arbetsliv och hur dessa relaterar till varandra? Då är programmet Personal och arbetsliv vid Handelshögskolan på Karlstads universitet perfekt för dig.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Matematik 2a eller 2b eller 2c och Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KAU-80744
KAU-80744 · nationell antagning
565 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,4 | 44 | 16,57 | 45 | 97 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,03 | 7 | 16,9 | 7 | 42 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 27 | 0,75 | 27 | 82 |
VT 2026: anmälningskod KAU-SD391
KAU-SD391 · nationell antagning
2 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| T2 Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Personal och arbetsliv
Vad krävdes för att komma in på Personal och arbetsliv vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,57, HP 0,75 och BII 16,9. VT 2026: ingen antogs i urvalsgruppen T2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Personal och arbetsliv vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 565 personer, varav 117 i första hand. 80 antogs, alltså 7,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Personal och arbetsliv vid Karlstads universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,57 HT 2026 mot 17,07 HT 2025. Sökande: 565 mot 641.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Personal och arbetsliv mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor80 %(451)
- Män20 %(114)
- 24 år eller yngre76 %431
- 25–34 år17 %97
- 35 år eller äldre7 %37
- Antagna kvinnor84 %(67)
- Antagna män16 %(13)
Anmälningskod KAU-80744. Källa: UHR.