Finansiell analys med kalkylprogram
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HKR-09FUK
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 868
- 117 i första hand
- Antagna
- 150
- urval 2
- Reserver
- 370
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,95 | 19,22 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,10 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20 | 19,45 | −0,55 |
| Antagna totalt | 170 | 150 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 18,50 | 18,43 |
| VT 2020 | 19,06 | 19,62 |
| VT 2021 | 19,50 | 19,50 |
| VT 2022 | 18,96 | 19,26 |
| VT 2023 | 17,90 | 17,88 |
| VT 2024 | 18,05 | 18,76 |
| VT 2025 | 18,28 | 18,42 |
| VT 2026 | 19,22 | 19,45 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 1,00 |
| VT 2020 | 1,25 |
| VT 2021 | 1,25 |
| VT 2022 | 1,20 |
| VT 2023 | 1,10 |
| VT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,95 |
| VT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 643 | 80 |
| VT 2020 | 651 | 107 |
| VT 2021 | 751 | 92 |
| VT 2022 | 638 | 96 |
| VT 2023 | 616 | 92 |
| VT 2024 | 626 | 79 |
| VT 2025 | 724 | 102 |
| VT 2026 | 868 | 117 |
Om kursen
Kursen inleds med en introduktion av Excel där grundläggande kunskaper i användningen av programmet ges. Därefter övergår kursen till att ge en introduktion till grundläggande finansiell analys, där bland annat externa bolagsrapporter kommer att granskas för att illustrera genomförandet av en räkenskapsanalys. Avslutningsvis studeras bolagets styrning kopplat till ett finansieringsperspektiv.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Högskolan Kristianstad
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HKR-09FUK
HKR-09FUK · nationell antagning
868 sökande, 117 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,95 | 96 | 19,22 | 85 | 327 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20 | 16 | 19,45 | 14 | 106 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 56 | 1,10 | 49 | 145 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 12 |
Vanliga frågor om Finansiell analys med kalkylprogram
Vad krävdes för att komma in på Finansiell analys med kalkylprogram vid Högskolan Kristianstad VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,22, HP 1,10 och BII 19,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Finansiell analys med kalkylprogram vid Högskolan Kristianstad?
VT 2026 sökte 868 personer, varav 117 i första hand. 150 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Finansiell analys med kalkylprogram vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,22 VT 2026 mot 18,28 VT 2025. Sökande: 868 mot 724.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor45 %(394)
- Män55 %(474)
- 24 år eller yngre29 %256
- 25–34 år41 %359
- 35 år eller äldre29 %253
Anmälningskod HKR-09FUK. Källa: UHR.