Värdepapperskunskap
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · HKR-09FUP
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 058
- 201 i första hand
- Antagna
- 300
- urval 2
- Reserver
- 383
- Sökande per plats
- 3,5
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,96 | 18,15 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,95 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,13 | 18,26 | −0,87 |
| Antagna totalt | 320 | 300 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 19,45 | 19,67 |
| VT 2020 | 19,13 | 19,70 |
| VT 2021 | 19,85 | 19,98 |
| VT 2022 | 18,75 | 19,13 |
| VT 2023 | 17,85 | 18,43 |
| VT 2024 | 16,93 | 17,17 |
| VT 2025 | 17,24 | 17,51 |
| VT 2026 | 18,15 | 18,26 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 1,15 |
| VT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 1,25 |
| VT 2022 | 1,10 |
| VT 2023 | 0,95 |
| VT 2024 | 0,65 |
| VT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 1 164 | 135 |
| VT 2020 | 1 146 | 98 |
| VT 2021 | 1 796 | 446 |
| VT 2022 | 1 215 | 351 |
| VT 2023 | 1 047 | 262 |
| VT 2024 | 908 | 190 |
| VT 2025 | 954 | 212 |
| VT 2026 | 1 058 | 201 |
Om kursen
Kursen är en introduktionskurs i värdepapperskunskap och behandlar aktier, obligationer, värdepappersfonder och optioner. Kursen behandlar även finansiell risk, hur värdepapper handlas samt beteendevetenskapliga aspekter på finasiella beslut. Under kursen lär studenten sig att tyda finansiell information och förstå bakomliggande orsaker.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Högskolan Kristianstad
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod HKR-09FUP
HKR-09FUP · nationell antagning
1 058 sökande, 201 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | 3,5 | 2 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,96 | 180 | 18,15 | 170 | 328 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,13 | 31 | 18,26 | 29 | 121 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 106 | 0,95 | 99 | 108 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 21 |
Vanliga frågor om Värdepapperskunskap
Vad krävdes för att komma in på Värdepapperskunskap vid Högskolan Kristianstad VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,15, HP 0,95 och BII 18,26. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Värdepapperskunskap vid Högskolan Kristianstad?
VT 2026 sökte 1 058 personer, varav 201 i första hand. 300 antogs, alltså 3,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Värdepapperskunskap vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,15 VT 2026 mot 17,24 VT 2025. Sökande: 1 058 mot 954.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor47 %(498)
- Män53 %(560)
- 24 år eller yngre25 %262
- 25–34 år34 %361
- 35 år eller äldre41 %435
Anmälningskod HKR-09FUP. Källa: UHR.