Företagsekonomi I - marknadsföring
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14630
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 077
- 115 i första hand
- Antagna
- 340
- urval 2
- Reserver
- 328
- Sökande per plats
- 3,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,91 | 17,59 | −1,32 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,65 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 18,65 | 17,57 | −1,08 |
| Antagna totalt | 360 | 340 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 20,10 | 20,14 |
| VT 2018 | 18,49 | 19,40 |
| VT 2019 | 17,50 | 17,27 |
| HT 2019 | 16,70 | 17,08 |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 17,44 | 17,50 |
| VT 2021 | 17,97 | 18,28 |
| HT 2021 | 17,55 | 17,86 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | 18,43 | 18,00 |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | 15,15 | 15,92 |
| HT 2024 | 11,60 | 15,36 |
| VT 2025 | 16,50 | 16,82 |
| HT 2025 | 15,70 | 16,50 |
| VT 2026 | 17,59 | 17,57 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 1,10 |
| VT 2018 | 0,80 |
| VT 2019 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,40 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 0,55 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,70 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | 0,30 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 1 487 | 99 |
| VT 2018 | 1 363 | 89 |
| VT 2019 | 926 | 69 |
| HT 2019 | 1 261 | 206 |
| VT 2020 | 855 | 107 |
| HT 2020 | 1 471 | 208 |
| VT 2021 | 1 315 | 198 |
| HT 2021 | 1 093 | 123 |
| VT 2022 | 708 | 72 |
| HT 2022 | 825 | 88 |
| VT 2023 | 778 | 90 |
| HT 2023 | 799 | 106 |
| VT 2024 | 927 | 146 |
| HT 2024 | 929 | 122 |
| VT 2025 | 1 096 | 170 |
| HT 2025 | 1 050 | 114 |
| VT 2026 | 1 077 | 115 |
Om kursen
Kursen fokuserar på grunderna i marknadsföring och ämnets vetenskapliga bakgrund. Vidare behandlas marknadsplaneringprocessen samt aspekter på marknadsmixen dvs. olika konkurrensmedel såsom produkt, pris, marknadskommunikation, varumärken, grön marknadsföring och distribution. Kursen behandlar även tjänste- och relationsmarknadsföring samt marknadsrätt.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Linnéuniversitetet
- Företagsekonomi I - marknadsföringBI15,56HP0,15Sökande/plats2,3
- Projektledning IBI20,37HP0,95Sökande/plats10,2
- Företagsekonomi I - organisation och ledarskapBI18,96HP0,85Sökande/plats6,5
- Introduktion till entreprenörskapBI20,70HP1,15Sökande/plats12,9
- StorytellingBI19,89HP0,80Sökande/plats5,5
- Företagsekonomi I - organisation och ledarskapBI18,56HP0,80Sökande/plats5,8
- Business RelationsBI–HP–Sökande/plats4,4
- Förändringsledning och verksamhetsutveckling i offentlig sektorBI–HP–Sökande/plats7,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14630
LNU-14630 · nationell antagning
1 077 sökande, 115 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 119 | 143 | 112 | 126 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,91 | 107 | 17,59 | 102 | 223 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,65 | 14 | 17,57 | 13 | 56 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 119 | 0,65 | 112 | 74 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 85 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi I - marknadsföring
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi I - marknadsföring vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,59, HP 0,65 och BII 17,57. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi I - marknadsföring vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 1 077 personer, varav 115 i första hand. 340 antogs, alltså 3,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Företagsekonomi I - marknadsföring vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,59 VT 2026 mot 16,5 VT 2025. Sökande: 1 077 mot 1 096.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor74 %(792)
- Män26 %(285)
- 24 år eller yngre45 %481
- 25–34 år35 %378
- 35 år eller äldre20 %218
Anmälningskod LNU-14630. Källa: UHR.