Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · LNU-15643

BIGymnasiebetyg 20,37 av max 22,5 +0,63 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,02 av max 22,5 −0,44 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · LNU-14905

BIGymnasiebetyg 20,52 av max 22,5 +1,67 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2 +0,40 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 20,10 av max 22,5 +1,00 mot VT 2025

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande HT 2026
2 540
505 i första hand
Antagna
250
urval 2
Reserver
1 064
Sökande per plats
10,2
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
2 036
539 i första hand
Antagna
180
urval 2
Reserver
980
Sökande per plats
11,3
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,9920,37−0,62
Högskoleprov (HP)1,150,95−0,20
Betyg (BII)20,5520,02−0,53
Antagna totalt250250Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om kursen

Detta är en grundläggande kurs i projektledning som inte kräver några särskilda förkunskaper i projektledning – vare sig teoretiska eller praktiska. Kursen behandlar ledarskap och kommunikation i projekt samt projektplaneringsmetoder.

Omfattning
15 högskolepoäng
Behörighet
Grundläggande behörighet.
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.

Fler kurser i Företagsekonomi vid Linnéuniversitetet

Alla kurser i Företagsekonomi vid Linnéuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LNU-15643

LNU-15643 · nationell antagning

2 540 sökande, 505 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APGR Akademiska poäng, grundnivå 165 83 165 83 758
BF Folkhögskola 4 2 4 2 26
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,99 72 20,37 72 785
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,55 11 20,02 11 231
HP Högskoleprovet 1,15 82 0,95 82 190
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 137
VT 2026: 2 anmälningskoder

LNU-14905 · nationell antagning

2 036 sökande, 539 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APGR Akademiska poäng, grundnivå 165 65 165 60 644
BF Folkhögskola 4 1 4 1 13
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 21,09 56 20,52 52 692
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,6 9 20,1 8 203
HP Högskoleprovet 1,10 64 1,05 59 188
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 186

LNU-P2500 · nationell antagning

30 sökande, 13 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
PG Lärosätets eget urval Alla antogs 29 Alla antogs 28 0
SA Sen anmälan Alla antogs 7 Alla antogs 7 0

Vanliga frågor om Projektledning I

Vad krävdes för att komma in på Projektledning I vid Linnéuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,37, HP 0,95 och BII 20,02. VT 2026: BI 20,52, HP 1,05 och BII 20,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Projektledning I vid Linnéuniversitetet?

HT 2026 sökte 2 540 personer, varav 505 i första hand. 250 antogs, alltså 10,2 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Projektledning I vid Linnéuniversitetet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,37 HT 2026 mot 19,74 HT 2025. Sökande: 2 540 mot 2 251.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor74 %(1 887)
  • Män26 %(653)
  • 24 år eller yngre23 %587
  • 25–34 år38 %967
  • 35 år eller äldre39 %986

Anmälningskod LNU-15643. Källa: UHR.