Storytelling
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14906
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 878
- 93 i första hand
- Antagna
- 160
- urval 2
- Reserver
- 368
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,79 | 19,89 | −0,9 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,15 | 19,9 | −0,25 |
| Antagna totalt | 180 | 160 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 20,15 | 20,60 |
| VT 2018 | 20,39 | 20,60 |
| VT 2019 | 19,90 | 20,37 |
| VT 2020 | 20,15 | 20,55 |
| HT 2020 | 19,96 | 20,12 |
| VT 2021 | 19,95 | 19,80 |
| VT 2022 | 19,72 | 19,67 |
| VT 2023 | 17,75 | 18,29 |
| VT 2024 | 17,81 | 18,58 |
| VT 2025 | 19,13 | 19,45 |
| VT 2026 | 19,89 | 19,90 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 0,95 |
| VT 2018 | 0,80 |
| VT 2019 | 0,65 |
| VT 2020 | 0,60 |
| HT 2020 | 0,55 |
| VT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | 0,55 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 867 | 98 |
| VT 2018 | 837 | 102 |
| VT 2019 | 647 | 97 |
| VT 2020 | 747 | 113 |
| HT 2020 | 1 020 | 154 |
| VT 2021 | 809 | 128 |
| VT 2022 | 633 | 77 |
| VT 2023 | 589 | 105 |
| VT 2024 | 583 | 92 |
| VT 2025 | 883 | 105 |
| VT 2026 | 878 | 93 |
Om kursen
Berättelser har en unik förmåga att skapa engagemang, bygga relationer och göra budskap minnesvärda. I den här kursen får du en introduktion till storytelling som strategiskt verktyg inom organisationer, ledarskap och marknadskommunikation. Kursen utgår från ämnet företagsekonomi och belyser hur berättelser kan användas för att skapa värde i olika verksamheter.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Linnéuniversitetet
- Projektledning IBI20,37HP0,95Sökande/plats10,2
- Företagsekonomi I - organisation och ledarskapBI18,96HP0,85Sökande/plats6,5
- Introduktion till entreprenörskapBI20,70HP1,15Sökande/plats12,9
- Företagsekonomi I - marknadsföringBI17,59HP0,65Sökande/plats3,2
- Företagsekonomi I - organisation och ledarskapBI18,56HP0,80Sökande/plats5,8
- Företagsekonomi I - marknadsföringBI15,56HP0,15Sökande/plats2,3
- Business RelationsBI–HP–Sökande/plats4,4
- Förändringsledning och verksamhetsutveckling i offentlig sektorBI–HP–Sökande/plats7,2
Alla urvalsgrupper
VT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-14906 · nationell antagning
878 sökande, 93 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 60 | 165 | 53 | 262 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,79 | 52 | 19,89 | 46 | 246 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,15 | 8 | 19,9 | 7 | 84 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 59 | 0,80 | 53 | 35 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 68 |
LNU-P3318 · nationell antagning
5 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Storytelling
Vad krävdes för att komma in på Storytelling vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,89, HP 0,80 och BII 19,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Storytelling vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 878 personer, varav 93 i första hand. 160 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Storytelling vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,89 VT 2026 mot 19,13 VT 2025. Sökande: 878 mot 883.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor76 %(666)
- Män24 %(212)
- 24 år eller yngre13 %115
- 25–34 år30 %264
- 35 år eller äldre57 %499
Anmälningskod LNU-14906. Källa: UHR.