Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapande
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-53045
VT 2026urval 2 · GU-53030
Söktryck just nu, VT 2027: 485 sökande hittills (120 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 584
- 145 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 298
- Sökande per plats
- 29,2
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 486
- 154 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 223
- Sökande per plats
- 19,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,26 | 22,1 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,70 | 1,60 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 22,47 | 22,47 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 20 | 20 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 21,70 | 21,84 |
| VT 2026 | 22,00 | 21,05 |
| HT 2026 | 22,10 | 22,47 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,60 |
| VT 2026 | 1,50 |
| HT 2026 | 1,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 497 | 140 |
| VT 2025 | 334 | 82 |
| HT 2025 | 454 | 112 |
| VT 2026 | 486 | 154 |
| HT 2026 | 584 | 145 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i Musik vid Göteborgs universitet
- Kompa på piano 1BI22,30HP1,45Sökande/plats15,9
- Musikteori 1BI21,72HP1,35Sökande/plats9,2
- Kompa på gitarr 1BI22,40HP1,40Sökande/plats12,7
- Sång - jazz, pop, soul 1BI–HP–Sökande/plats–
- Musikteori 2BI–HP–Sökande/plats2,9
- Musikproduktion 1, inspelningsteknikBI–HP–Sökande/plats–
- MusikdramatikBI–HP–Sökande/plats–
- Avancerad harmonik och analysBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-53045
GU-53045 · nationell antagning
584 sökande, 145 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 7 | 165 | 7 | 239 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,26 | 6 | 22,1 | 6 | 250 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,47 | 1 | 22,47 | 1 | 37 |
| HP Högskoleprovet | 1,70 | 6 | 1,60 | 6 | 37 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod GU-53030
GU-53030 · nationell antagning
486 sökande, 154 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 8 | 165 | 8 | 177 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,19 | 8 | 22 | 8 | 186 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22 | 1 | 21,05 | 1 | 36 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 8 | 1,50 | 8 | 46 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapande
Vad krävdes för att komma in på Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapande vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,1, HP 1,60 och BII 22,47. VT 2026: BI 22, HP 1,50 och BII 21,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapande vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 584 personer, varav 145 i första hand. 20 antogs, alltså 29,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 485 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapande vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 22,1 HT 2026 mot 21,7 HT 2025. Sökande: 584 mot 454.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor55 %(319)
- Män45 %(265)
- 24 år eller yngre32 %185
- 25–34 år32 %185
- 35 år eller äldre37 %214
Anmälningskod GU-53045. Källa: UHR.