Musikteori 1
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-53052
VT 2026urval 2 · GU-53020
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 231
- 44 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 82
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 183
- 30 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 52
- Sökande per plats
- 7,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,19 | 21,72 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,45 | 1,35 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 22,1 | 22,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 20,90 | Inget urval |
| VT 2014 | 18,70 | 16,81 |
| HT 2017 | 18,00 | 18,95 |
| HT 2019 | 17,19 | 18,56 |
| VT 2020 | 18,94 | 15,39 |
| HT 2020 | 17,81 | 16,09 |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 21,92 | 20,66 |
| VT 2026 | 21,52 | 18,11 |
| HT 2026 | 21,72 | 22,10 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 1,30 |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 1,55 |
| VT 2026 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 271 | 50 |
| VT 2014 | 263 | 66 |
| HT 2017 | 348 | 53 |
| HT 2019 | 296 | 55 |
| VT 2020 | 252 | 58 |
| HT 2020 | 323 | 63 |
| VT 2021 | 260 | 42 |
| HT 2021 | 194 | 32 |
| HT 2022 | 164 | 29 |
| VT 2023 | 193 | 42 |
| HT 2023 | 179 | 24 |
| VT 2024 | 160 | 38 |
| HT 2024 | 217 | 41 |
| VT 2025 | 159 | 17 |
| HT 2025 | 207 | 35 |
| VT 2026 | 183 | 30 |
| HT 2026 | 231 | 44 |
Om kursen
Kursen riktar sig främst till dig som redan spelar ett instrument och vill lära dig grunderna i musikteori. För dig som vill söka till musikhögskola är kursen lämplig som förberedelse inför antagningsprov. Du lär dig allmän musiklära, grundläggande stämföring samt metoder för att själv kunna planka låtar och sätta ackord till en melodi. Undervisningen genomförs på distans och du behöver ha grundläggande datorvana samt tillgång till dator med bredband.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i Musik vid Göteborgs universitet
- Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapandeBI22,10HP1,60Sökande/plats29,2
- Kompa på piano 1BI22,30HP1,45Sökande/plats15,9
- Kompa på gitarr 1BI22,40HP1,40Sökande/plats12,7
- Sång - jazz, pop, soul 1BI–HP–Sökande/plats–
- Musikteori 2BI–HP–Sökande/plats2,9
- Musikproduktion 1, inspelningsteknikBI–HP–Sökande/plats–
- MusikdramatikBI–HP–Sökande/plats–
- Avancerad harmonik och analysBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-53052
GU-53052 · nationell antagning
231 sökande, 44 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 8 | 165 | 8 | 57 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,19 | 7 | 21,72 | 7 | 67 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,1 | 1 | 22,1 | 1 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 8 | 1,35 | 8 | 13 |
VT 2026: anmälningskod GU-53020
GU-53020 · nationell antagning
183 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 8 | 165 | 8 | 41 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,9 | 8 | 21,52 | 8 | 38 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,9 | 1 | 18,11 | 1 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 8 | 1,45 | 8 | 13 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Musikteori 1
Vad krävdes för att komma in på Musikteori 1 vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,72, HP 1,35 och BII 22,1. VT 2026: BI 21,52, HP 1,45 och BII 18,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Musikteori 1 vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 231 personer, varav 44 i första hand. 25 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Musikteori 1 vid Göteborgs universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,72 HT 2026 mot 21,92 HT 2025. Sökande: 231 mot 207.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor48 %(111)
- Män52 %(120)
- 24 år eller yngre37 %86
- 25–34 år28 %64
- 35 år eller äldre35 %81
Anmälningskod GU-53052. Källa: UHR.