Kompa på piano 1
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · GU-53049
Söktryck just nu, VT 2027: 267 sökande hittills (48 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 287
- 55 i första hand
- Antagna
- 18
- urval 2
- Reserver
- 156
- Sökande per plats
- 15,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,5 | 22,3 | −0,2 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,45 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 22,17 | 22,11 | −0,06 |
| Antagna totalt | 18 | 18 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 22,30 | 22,50 |
| VT 2026 | 22,30 | 22,11 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,40 |
| VT 2026 | 1,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 295 | 64 |
| VT 2026 | 287 | 55 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Fler kurser i Musik vid Göteborgs universitet
- Grundläggande musikproduktion och kreativt musikskapandeBI22,10HP1,60Sökande/plats29,2
- Musikteori 1BI21,72HP1,35Sökande/plats9,2
- Kompa på gitarr 1BI22,40HP1,40Sökande/plats12,7
- Sång - jazz, pop, soul 1BI–HP–Sökande/plats–
- Musikteori 2BI–HP–Sökande/plats2,9
- Musikproduktion 1, inspelningsteknikBI–HP–Sökande/plats–
- MusikdramatikBI–HP–Sökande/plats–
- Avancerad harmonik och analysBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod GU-53049
GU-53049 · nationell antagning
287 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGA Lärosätets eget urval | 165 | 6 | 165 | 6 | 138 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,5 | 5 | 22,3 | 5 | 133 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,17 | 1 | 22,11 | 1 | 32 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 6 | 1,45 | 6 | 22 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kompa på piano 1
Vad krävdes för att komma in på Kompa på piano 1 vid Göteborgs universitet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 22,3, HP 1,45 och BII 22,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kompa på piano 1 vid Göteborgs universitet?
VT 2026 sökte 287 personer, varav 55 i första hand. 18 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 267 sökt hittills.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor66 %(188)
- Män34 %(99)
- 24 år eller yngre17 %48
- 25–34 år32 %92
- 35 år eller äldre51 %147
Anmälningskod GU-53049. Källa: UHR.