Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15279
VT 2026urval 2 · LNU-14482
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i urvalsgrupperna APAV (akademiska poäng, avancerad nivå).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 300
- 27 i första hand
- Antagna
- 48
- urval 2
- Reserver
- 161
- Sökande per plats
- 6,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 220
- 35 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 85
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Akad. poäng (APAV) | 240 | 240 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 48 | −32 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Akad. poäng (APAV): akademiska poäng, avancerad nivå
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Akad. poäng (APAV) |
|---|---|
| VT 2017 | 210 |
| VT 2018 | 215 |
| VT 2019 | 203 |
| HT 2019 | 235 |
| VT 2020 | 224 |
| HT 2020 | 228 |
| VT 2021 | 218 |
| HT 2021 | 248 |
| VT 2022 | 240 |
| HT 2022 | 218 |
| VT 2023 | 210 |
| HT 2023 | 199 |
| VT 2024 | 190 |
| HT 2024 | 208 |
| VT 2025 | 190 |
| HT 2025 | 195 |
| VT 2026 | 195 |
| HT 2026 | 240 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 400 | 45 |
| VT 2018 | 393 | 61 |
| VT 2019 | 320 | 46 |
| HT 2019 | 411 | 77 |
| VT 2020 | 340 | 64 |
| HT 2020 | 460 | 74 |
| VT 2021 | 367 | 45 |
| HT 2021 | 461 | 60 |
| VT 2022 | 320 | 54 |
| HT 2022 | 299 | 43 |
| VT 2023 | 256 | 38 |
| HT 2023 | 292 | 33 |
| VT 2024 | 251 | 33 |
| HT 2024 | 281 | 40 |
| VT 2025 | 204 | 35 |
| HT 2025 | 253 | 29 |
| VT 2026 | 220 | 35 |
| HT 2026 | 300 | 27 |
Om kursen
Kursen ger fördjupade kunskaper om styrketräningens hälsofrämjande effekter sett ur ett livslångt perspektiv. Den belyser hur styrketräning kan användas för prestationsförmåga, prevention och behandling av sjukdomstillstånd/skador. Kursen kan ingå som en fördjupningskurs i magisterexamen i idrottsvetenskap/idrottsmedicin.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- 180 högskolepoäng varav 15 hp Anatomi/Fysiologi (minst 7,5 hp Fysiologi) eller Idrott och hälsa/Idrottsvetenskap 90 hp eller motsvarande. Annan utbildning – Läkarexamen; Sjukgymnastexamen; Sjuksköterskeexamen.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Medicin vid Linnéuniversitetet
- Kost Näring HälsaBI20,70HP0,75Sökande/plats9,6
- Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskadorBI–HP–Sökande/plats5,2
- Idrottsmedicin - IdrottsfysiologiBI–HP–Sökande/plats3,9
- Idrottsmedicin - Fysisk aktivitet och hälsaBI–HP–Sökande/plats4,7
- FotbollsmedicinBI20,10HP0,85Sökande/plats2,9
- Idrottsmedicin - Idrottsmekanik och rörelseanalysBI–HP–Sökande/plats3,1
- Idrottsmedicin - Hälsorelaterade mätmetoder inom idrottsmedicin och idrottsvetenskapBI–HP–Sökande/plats2,1
- Farmakologi med förskrivningsrätt för vissa läkemedelBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-15279 · nationell antagning
300 sökande, 27 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | 240 | 80 | 240 | 48 | 141 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 20 |
LNU-P3908 · nationell antagning
8 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 6 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-14482 · nationell antagning
220 sökande, 35 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | 203 | 100 | 195 | 60 | 57 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 28 |
LNU-P2426 · nationell antagning
14 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 12 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräning
Vad krävdes för att komma in på Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräning vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen APAV 240. VT 2026: APAV 195. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräning vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 300 personer, varav 27 i första hand. 48 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräning vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i APAV krävdes 240 HT 2026 mot 195 HT 2025. Sökande: 300 mot 253.
Hur görs urvalet till Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräning vid Linnéuniversitetet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i APAV (akademiska poäng, avancerad nivå). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(195)
- Män35 %(105)
- 24 år eller yngre10 %29
- 25–34 år51 %154
- 35 år eller äldre39 %117
Anmälningskod LNU-15279. Källa: UHR.