Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskador
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15280
VT 2026urval 2 · LNU-14481
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i urvalsgrupperna APAV (akademiska poäng, avancerad nivå).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 338
- 98 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 165
- Sökande per plats
- 5,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 265
- 97 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 156
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Akad. poäng (APAV) | 210 | 210 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 100 | 65 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Akad. poäng (APAV): akademiska poäng, avancerad nivå
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Akad. poäng (APAV) |
|---|---|
| VT 2017 | 240 |
| VT 2018 | 227 |
| VT 2019 | 210 |
| HT 2019 | 218 |
| VT 2020 | 206 |
| HT 2020 | 218 |
| VT 2021 | 225 |
| HT 2021 | 242 |
| VT 2022 | 239 |
| HT 2022 | 233 |
| VT 2023 | 233 |
| HT 2023 | 215 |
| VT 2024 | 197 |
| HT 2024 | 202 |
| VT 2025 | 208 |
| HT 2025 | 200 |
| VT 2026 | 210 |
| HT 2026 | 210 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 453 | 148 |
| VT 2018 | 413 | 133 |
| VT 2019 | 342 | 117 |
| HT 2019 | 364 | 127 |
| VT 2020 | 323 | 117 |
| HT 2020 | 485 | 134 |
| VT 2021 | 395 | 133 |
| HT 2021 | 435 | 128 |
| VT 2022 | 321 | 123 |
| HT 2022 | 379 | 106 |
| VT 2023 | 305 | 124 |
| HT 2023 | 356 | 95 |
| VT 2024 | 295 | 94 |
| HT 2024 | 325 | 95 |
| VT 2025 | 265 | 98 |
| HT 2025 | 320 | 97 |
| VT 2026 | 265 | 97 |
| HT 2026 | 338 | 98 |
Om kursen
Kursen behandlar medicinska problemställningar relevanta för fysisk aktivitet och idrott, från motionstill elitidrott. Det innebär ett brett perspektiv alltifrån internmedicinska till ortopediska frågeställningar, ur ett evidensbaserat perspektiv. Prevention, behandling och rehabilitering kopplat till idrott och fysisk aktivitet ingår också liksom studier av faktorer och underliggande mekanismer för uppkomst av skador inom idrott och motion.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet för studier på avancerad nivå. Särskild behörighet: 90 hp idrottsvetenskap/medicin/vårdvetenskap och 7,5 hp anatomi och 7,5 hp fysiologi samt Engelska B/Engelska 6 eller motsvarande.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Medicin vid Linnéuniversitetet
- Kost Näring HälsaBI20,70HP0,75Sökande/plats9,6
- Idrottsmedicin - IdrottsfysiologiBI–HP–Sökande/plats3,9
- Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräningBI–HP–Sökande/plats6,3
- Idrottsmedicin - Fysisk aktivitet och hälsaBI–HP–Sökande/plats4,7
- FotbollsmedicinBI20,10HP0,85Sökande/plats2,9
- Idrottsmedicin - Idrottsmekanik och rörelseanalysBI–HP–Sökande/plats3,1
- Idrottsmedicin - Hälsorelaterade mätmetoder inom idrottsmedicin och idrottsvetenskapBI–HP–Sökande/plats2,1
- Farmakologi med förskrivningsrätt för vissa läkemedelBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-15280 · nationell antagning
338 sökande, 98 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | 210 | 100 | 210 | 65 | 140 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 25 |
LNU-P3909 · nationell antagning
3 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
VT 2026: 2 anmälningskoder
LNU-14481 · nationell antagning
265 sökande, 97 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APAV Akademiska poäng, avancerad nivå | 213 | 80 | 210 | 50 | 110 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 45 |
LNU-P2425 · nationell antagning
10 sökande, 7 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 10 | Alla antogs | 9 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
Vanliga frågor om Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskador
Vad krävdes för att komma in på Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskador vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen APAV 210. VT 2026: APAV 210. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskador vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 338 personer, varav 98 i första hand. 65 antogs, alltså 5,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskador vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i APAV krävdes 210 HT 2026 mot 200 HT 2025. Sökande: 338 mot 320.
Hur görs urvalet till Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskador vid Linnéuniversitetet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i APAV (akademiska poäng, avancerad nivå). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor59 %(198)
- Män41 %(140)
- 24 år eller yngre12 %40
- 25–34 år59 %200
- 35 år eller äldre29 %98
Anmälningskod LNU-15280. Källa: UHR.