Kost Näring Hälsa
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15127
VT 2026urval 2 · LNU-14499
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 960
- 178 i första hand
- Antagna
- 100
- urval 2
- Reserver
- 430
- Sökande per plats
- 9,6
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 829
- 164 i första hand
- Antagna
- 400
- urval 2
- Reserver
- 142
- Sökande per plats
- 2,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,06 | 20,7 | −0,36 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,75 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 20,61 | 20,59 | −0,02 |
| Antagna totalt | 125 | 100 | −25 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 19,20 | 18,95 |
| HT 2019 | 19,50 | 19,40 |
| VT 2020 | 19,17 | 19,40 |
| HT 2020 | 19,53 | 19,35 |
| HT 2022 | 18,02 | 18,95 |
| HT 2023 | 16,38 | 17,00 |
| VT 2024 | 17,50 | 18,00 |
| HT 2024 | 15,94 | 17,17 |
| VT 2025 | 16,10 | 17,17 |
| HT 2025 | 13,92 | 15,15 |
| VT 2026 | 13,31 | 14,98 |
| HT 2026 | 20,70 | 20,59 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,70 |
| VT 2020 | 0,45 |
| HT 2020 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 1 505 | 296 |
| HT 2019 | 1 364 | 235 |
| VT 2020 | 1 218 | 258 |
| HT 2020 | 1 752 | 357 |
| HT 2022 | 1 090 | 186 |
| HT 2023 | 983 | 216 |
| VT 2024 | 1 008 | 224 |
| HT 2024 | 932 | 196 |
| VT 2025 | 834 | 158 |
| HT 2025 | 854 | 179 |
| VT 2026 | 829 | 164 |
| HT 2026 | 960 | 178 |
Om kursen
I kursen får du lära dig vilka näringsämnen som finns i livsmedel och hur dessa kan påverka din kropp och ditt välbefinnande. Du får veta hur man kan uppnå en bra energibalans, hur aptiten regleras, och vilken betydelse olika ämnen i livsmedel kan ha för utveckling av sjukdom eller för att förebygga kostrelaterade sjukdomar. Du får veta vilken betydelse vitaminer och mineraler har för olika tillstånd och att det finns mikroorganismer på både gott och ont.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Medicin vid Linnéuniversitetet
- Idrottsmedicin - Prevention, behandling och rehabilitering av idrottsskadorBI–HP–Sökande/plats5,2
- Idrottsmedicin - IdrottsfysiologiBI–HP–Sökande/plats3,9
- Idrottsmedicin - Hälsofrämjande styrketräningBI–HP–Sökande/plats6,3
- Idrottsmedicin - Fysisk aktivitet och hälsaBI–HP–Sökande/plats4,7
- FotbollsmedicinBI20,10HP0,85Sökande/plats2,9
- Idrottsmedicin - Idrottsmekanik och rörelseanalysBI–HP–Sökande/plats3,1
- Idrottsmedicin - Hälsorelaterade mätmetoder inom idrottsmedicin och idrottsvetenskapBI–HP–Sökande/plats2,1
- Farmakologi med förskrivningsrätt för vissa läkemedelBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15127
LNU-15127 · nationell antagning
960 sökande, 178 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,06 | 54 | 20,7 | 42 | 334 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,61 | 8 | 20,59 | 7 | 96 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 62 | 0,75 | 50 | 35 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 37 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 36 |
VT 2026: anmälningskod LNU-14499
LNU-14499 · nationell antagning
829 sökande, 164 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | 3 | 4 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,2 | 208 | 13,31 | 248 | 40 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,04 | 41 | 14,98 | 50 | 27 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 148 | Alla antogs | 98 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 26 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 63 |
Vanliga frågor om Kost Näring Hälsa
Vad krävdes för att komma in på Kost Näring Hälsa vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,7, HP 0,75 och BII 20,59. VT 2026: BI 13,31, alla behöriga antogs i HP och BII 14,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kost Näring Hälsa vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 960 personer, varav 178 i första hand. 100 antogs, alltså 9,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kost Näring Hälsa vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,7 HT 2026 mot 13,92 HT 2025. Sökande: 960 mot 854.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(828)
- Män14 %(132)
- 24 år eller yngre15 %147
- 25–34 år30 %287
- 35 år eller äldre55 %526
Anmälningskod LNU-15127. Källa: UHR.