Medie- och kommunikationsvetenskap I
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-18016
VT 2026urval 2 · SU-18065
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 652 sökande hittills (121 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 739
- 109 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 52
- Sökande per plats
- 5,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 660
- 89 i första hand
- Antagna
- 164
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,1 | 16,59 | −1,51 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,55 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 17,6 | 15,52 | −2,08 |
| Antagna totalt | 160 | 140 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2013 | 19,80 | 18,54 |
| VT 2014 | 17,70 | 17,49 |
| HT 2014 | 18,90 | 19,20 |
| VT 2015 | 18,00 | 17,60 |
| HT 2015 | 18,65 | 18,62 |
| VT 2016 | 17,54 | 18,95 |
| HT 2016 | 17,50 | 19,73 |
| VT 2017 | 15,91 | 15,53 |
| HT 2017 | 17,08 | 16,96 |
| VT 2018 | 16,20 | 15,24 |
| HT 2018 | 16,70 | 16,67 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 18,28 | 17,29 |
| VT 2021 | 16,98 | 16,56 |
| HT 2021 | 17,50 | 17,29 |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,07 | 14,63 |
| VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 16,59 | 15,52 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2013 | 0,90 |
| VT 2014 | 0,80 |
| HT 2014 | 0,90 |
| VT 2015 | 0,75 |
| HT 2015 | 0,90 |
| VT 2016 | 0,75 |
| HT 2016 | 0,85 |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,65 |
| VT 2018 | 0,35 |
| HT 2018 | 0,50 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,60 |
| VT 2021 | 0,30 |
| HT 2021 | 0,25 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 1 039 | 159 |
| VT 2014 | 758 | 154 |
| HT 2014 | 1 290 | 168 |
| VT 2015 | 886 | 172 |
| HT 2015 | 1 167 | 182 |
| VT 2016 | 829 | 134 |
| HT 2016 | 948 | 129 |
| VT 2017 | 749 | 142 |
| HT 2017 | 1 008 | 177 |
| VT 2018 | 762 | 123 |
| HT 2018 | 1 009 | 178 |
| VT 2019 | 667 | 118 |
| HT 2019 | 791 | 135 |
| VT 2020 | 657 | 108 |
| HT 2020 | 1 307 | 164 |
| VT 2021 | 818 | 141 |
| HT 2021 | 921 | 138 |
| VT 2022 | 544 | 102 |
| HT 2022 | 624 | 106 |
| VT 2023 | 499 | 92 |
| HT 2023 | 614 | 99 |
| VT 2024 | 559 | 118 |
| HT 2024 | 706 | 118 |
| VT 2025 | 592 | 104 |
| HT 2025 | 714 | 115 |
| VT 2026 | 660 | 89 |
| HT 2026 | 739 | 109 |
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet
- Reklam och PR I, kurspaketBI16,51HP0,55Sökande/plats9,9
- Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkursBI–HP–Sökande/plats6,0
- Medie- och kommunikationsvetenskap: Kvalificerad yrkespraktikBI–HP–Sökande/plats2,7
- Medie- och kommunikationsvetenskap IIBI–HP–Sökande/plats2,8
- Digital Politisk KommunikationBI17,69HP0,65Sökande/plats4,0
- Miljö och hållbarhet i medier, film och modeBI17,66HP0,45Sökande/plats4,3
- Digital Politisk KommunikationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Reklam och PR II, kurspaketBI–HP–Sökande/plats1,6
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-18016
SU-18016 · nationell antagning
739 sökande, 109 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 90 | 50 | 45 | 44 | 13 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,1 | 46 | 16,59 | 40 | 46 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,6 | 5 | 15,52 | 4 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 50 | 0,55 | 44 | 15 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 7 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-18065
SU-18065 · nationell antagning
660 sökande, 89 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 45 | 63 | Alla antogs | 37 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,98 | 57 | Alla antogs | 59 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,35 | 7 | Alla antogs | 11 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 63 | Alla antogs | 47 | 0 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap I
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap I vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,59, HP 0,55 och BII 15,52. VT 2026: alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap I vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 739 personer, varav 109 i första hand. 140 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 652 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskap I vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,59 HT 2026 mot 13,07 HT 2025. Sökande: 739 mot 714.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(580)
- Män22 %(159)
- 24 år eller yngre77 %567
- 25–34 år20 %147
- 35 år eller äldre3 %25
Anmälningskod SU-18016. Källa: UHR.