Medie- och kommunikationsvetenskap II
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-18017
VT 2026urval 2 · SU-18063
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APS (lärosätets eget urval), PGL (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 113 sökande hittills (45 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 168
- 60 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 2,8
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 143
- 81 i första hand
- Antagna
- 89
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 1,6
- Låg konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| APS | 19 | 15 | −4 |
| PGL | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 65 | 60 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2014 | 111 | 53 |
| HT 2014 | 185 | 78 |
| VT 2015 | 147 | 82 |
| HT 2015 | 152 | 56 |
| VT 2016 | 143 | 79 |
| HT 2016 | 148 | 70 |
| VT 2017 | 130 | 79 |
| HT 2017 | 180 | 93 |
| VT 2018 | 131 | 74 |
| HT 2018 | 158 | 72 |
| VT 2019 | 131 | 77 |
| HT 2019 | 119 | 56 |
| VT 2020 | 139 | 77 |
| HT 2020 | 153 | 75 |
| VT 2021 | 158 | 72 |
| HT 2021 | 141 | 67 |
| VT 2022 | 132 | 55 |
| HT 2022 | 116 | 47 |
| VT 2023 | 130 | 81 |
| HT 2023 | 102 | 44 |
| VT 2024 | 126 | 75 |
| HT 2024 | 128 | 55 |
| VT 2025 | 132 | 60 |
| HT 2025 | 134 | 59 |
| VT 2026 | 143 | 81 |
| HT 2026 | 168 | 60 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- 22,5 hp inom Medie- och kommunikationsvetenskap I, 30 hp. Engelska B/Engelska 6.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet
- Medie- och kommunikationsvetenskap IBI16,59HP0,55Sökande/plats5,3
- Reklam och PR I, kurspaketBI16,51HP0,55Sökande/plats9,9
- Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkursBI–HP–Sökande/plats6,0
- Medie- och kommunikationsvetenskap: Kvalificerad yrkespraktikBI–HP–Sökande/plats2,7
- Digital Politisk KommunikationBI17,69HP0,65Sökande/plats4,0
- Miljö och hållbarhet i medier, film och modeBI17,66HP0,45Sökande/plats4,3
- Digital Politisk KommunikationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Reklam och PR II, kurspaketBI–HP–Sökande/plats1,6
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-18017
SU-18017 · nationell antagning
168 sökande, 60 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 19 | 62 | 15 | 57 | 7 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-18063
SU-18063 · nationell antagning
143 sökande, 81 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | Alla antogs | 95 | Alla antogs | 80 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 7 | 0 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap II
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap II vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen APS 15 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGL. VT 2026: alla behöriga antogs (APS, PGL). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap II vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 168 personer, varav 60 i första hand. 60 antogs, alltså 2,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 113 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(139)
- Män17 %(29)
- 24 år eller yngre69 %116
- 25–34 år24 %40
- 35 år eller äldre7 %12
Anmälningskod SU-18017. Källa: UHR.