Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-31140

BIGymnasiebetyg 16,51 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2
BIIKompletterade betyg 17,25 av max 22,5

VT 2026urval 2 · SU-31034

BIGymnasiebetyg 16,52 av max 22,5 +2,10 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,75 av max 2 +0,10 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 17,35 av max 22,5 +0,45 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 463 sökande hittills (84 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande HT 2026
645
108 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
19
Sökande per plats
9,9
Hög konkurrens
Sökande VT 2026
529
95 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
26
Sökande per plats
9,6
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,6416,51−1,13
Högskoleprov (HP)0,850,55−0,30
Betyg (BII)17,6517,25−0,4
Antagna totalt7565−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet

Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-31140

SU-31140 · nationell antagning

645 sökande, 108 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APS Lärosätets eget urval 162 15 95 13 13
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,64 29 16,51 25 10
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,65 6 17,25 6 10
HP Högskoleprovet 0,85 25 0,55 21 10
VT 2026: anmälningskod SU-31034

SU-31034 · nationell antagning

529 sökande, 95 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
APS Lärosätets eget urval 193 12 159 11 16
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,33 23 16,52 20 12
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,6 5 17,35 6 13
HP Högskoleprovet 0,85 20 0,75 18 11

Vanliga frågor om Reklam och PR I, kurspaket

Vad krävdes för att komma in på Reklam och PR I, kurspaket vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,51, HP 0,55 och BII 17,25. VT 2026: BI 16,52, HP 0,75 och BII 17,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Reklam och PR I, kurspaket vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 645 personer, varav 108 i första hand. 65 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 463 sökt hittills.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor80 %(516)
  • Män20 %(129)
  • 24 år eller yngre74 %479
  • 25–34 år22 %143
  • 35 år eller äldre4 %23

Anmälningskod SU-31140. Källa: UHR.